Hypotéky budou stagnovat

4. 2. 2019

„Jít do nového bydlení bez jediné vlastní koruny, to je nejlepší cesta zadělat si na problém v budoucnosti,“ říká Lucie Drásalová, hypoteční analytička finančně poradenské společnosti Partners.

Hypotéky budou stagnovat

Jak hodnotíte vývoj na českém trhu hypoték v roce 2018?
Loňský rok byl ve znamení zvyšování úrokových sazeb, postupného ochlazování nemovitostního trhu a v neposlední řadě byl ke konci roku ovlivněn další vlnou doporučení ze strany ČNB, tentokrát zaměřenou na celkové cashfllow žadatelů. To vše mělo za následek, že hypoteční trh v roce 2018 začal mírně klesat.

Co hypoteční trh nejvíc determinovalo?
Všechno zmíněné dohromady a také ceny nemovitostí, které byly pořád velmi vysoko. Vezměte si například průměrnou rodinu v Praze, kde se ceny za byty, i na okraji, pohybují kolem 4,5 milionu. Banka klientům půjčí maximálně 80 procent zástavní hodnoty, ve velmi výjimečných případech banky poskytují 90 procent, ale i tak je třeba k tomu připočítat čtyři procenta z kupní ceny na daň z nabytí nemovitosti a zhruba pět procent provizi, pokud se nemovitost kupuje přes realitní kancelář. Jsme již téměř na 30 procentech, což u zmíněného bytu představuje 1,35 milionu v hotovosti! A to průměrná rodina prostě nemá.

O kolik procent vloni rostly ceny bytů a čím to bylo hlavně způsobeno?
Hodně je to ovlivněno lokalitou. Vloni už ceny nerostly tak výrazně jako vroce 2017, ale pořád jsme meziročně na cca sedmi procentech, což je výrazně nad průměrem v EU, která se pohybuje kolem čtyř procent. Jsou tu ale lokality, kde se růst cen zastavuje, či dokonce začíná mírně klesat.

Jaký vývoj cen bydlení očekáváte v následujících měsících?
Očekávám spíše stagnaci než velký propad, jak předjímají někteří odborníci. Pořád zde cítím velkou poptávku po novém bydlení, ekonomice se daří, mzdy rostou a také nezaměstnanost je velmi nízká. Nevidím proto žádný důvod, proč by náhle měly ceny nemovitostí strmě padat. Dalším fenoménem posledních let jsou nemovitosti na pronájem, především ten krátkodobý. V rámci Prahy se jedná o tisíce nemovitostí, takže poptávka po bytech a dalších nemovitostech obecně je pořád velmi vysoká.

Jaký je výhled Partners v oblasti hypoték pro rok 2019?
Cílem je opět překročit 20 miliard korun v hypotékách a další zhruba dvě miliardy v ostatních úvěrech (neúčelové hypotéky, podnikatelské úvěry, úvěry ze stavebního spoření, úvěry na auto, úvěry pro bytová družstva či neúčelové nezajištěné úvěry). Uvidíme, jak se budou vyvíjet úrokové sazby, ale očekávám, že v letošním roce neporostou tolik jako v roce 2018. Záleží samozřejmě i na nabídce a ceně nemovitostí. Důležité také je, aby se ekonomice dále dařilo. Takže nečekáme žádné zásadní propady.

Mají klienti zájem i o stavební spoření, případně o kombinaci hypotéky a „stavebka“?
Zájem o stavební spoření je vyšší než v posledních letech. Často se využívá menšího úvěru ze stavebního spoření, ale snažíme se, aby klient nebyl příliš zaúvěrovaný. Snažíme se klientům rozmluvit, aby se pouštěli do nákupů, kde si půjčují celých 100 procent kupní ceny. Jít do nového bydlení bez jediné vlastní koruny, to je nejlepší cesta zadělat si na problém v budoucnosti. Pokud rodina v době, kdy je ekonomika velmi silná, nemá na to našetřit si hotovost, kterou použije právě jako vlastní zdroje k hypotéce, a na vše si půjčí, tak co taková rodina bude dělat, až se ekonomice přestane dařit. Zájemci o vlastní bydlení by měli mít alespoň deset procent hotovosti a ještě mít nadále rezervu.

Jaký je rozdíl, když se člověk rozhodne vzít si hypotéku v bance sám, nebo když pro něj úvěr zařizuje finanční poradce?
Především dokážeme srovnat podmínky na celém trhu. Nejsme závislí na jedné bance, což bankéř či bankéřka samozřejmě jsou. Velmi často máme vyjednané lepší podmínky, ať už jde o úrokovou sazbu, cenu odhadu či rychlost zpracování. Poradce by měl samozřejmě výrazně pomoci i s administrativou. Klient by ideálně vůbec neměl poznat, že je mu vyřizována (smích), veškerou komunikaci s bankou, katastrem, pojišťovnou či odhadcem by měl zajistit poradce. Dokáže klientům ušetřit hodně času, a tím i nemalé peníze. Naše poradce vždy učím, že předáním žádosti v bance jeho práce nekončí. Naopak začíná. Musí hlídat termíny, komunikovat s bankou a dalšími úřady. Taková spolupráce je pak pro klienta skutečně přínosná.

Zdroj: Euro

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK