Hypoteční trh čekají těžké časy

21. 2. 2019

Banky by letos měly zapomenout na hypoteční žně z minulých let. Finančníci očekávají pokles hypotečního trhu až o třicet procent, téměř o sedmdesát miliard korun.

Hypoteční trh čekají těžké časy

Regulace České národní banky, drahé nemovitosti a zdražování hypoték jsou hlavní faktory, které budou srážet český trh s půjčkami na bydlení. A to podle finančníků výrazně.

„Objem hypoték poklesne v letošním roce o deset až dvacet procent,“ upozorňuje Petr Borkovec, šéf finančně poradenské skupiny Partners.

Navzdory poklesu to však podle něj budou stále zajímavá čísla. Ještě větší propad očekává obchodní ředitel Next Reality Jiří Vagner, který klientům pomáhá s vyřizováním hypoték. „Trh spadne až o třicet procent,“ říká Vagner a dodává: „Klientů je méně a minimálně třicet procent nesplňuje podmínky České národní banky.“

Finanční domy včetně refinancování loni půjčily hypotéky v objemu zhruba 220 miliard korun. Pokles o dvacet procent by představoval snížení trhu o přibližně 44 miliard na necelých 180 miliard korun. Při propadu o třicet procent by se objem hypoték dostal pod hranici 160 miliard korun.

Ochlazení hypotečního trhu předpokládají také největší tuzemské banky. „V roce 2019 očekáváme meziroční propad hypotečního trhu o deset až patnáct procent jak v celkovém objemu poskytnutých hypoték, tak v jejich počtu,“ uvádí mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Podobný názor sdílí Komerční banka. „V letošním roce očekáváme, zejména vzhledem k doporučení České národní banky a rostoucím úrokovým sazbám, mírný pokles zájmu o hypotéky,“ dodává Michal Teubner z Komerční banky. Hypoteční banka očekává snížení produkce na začátku roku. „Delší období je ale těžké predikovat,“ konstatuje mluvčí banky Andrea Vokálová.

Na trh letos plnou silou dopadne regulace centrální banky, která srazila trh již na konci roku. Přísnější pravidla České národní banky se vztahují k příjmům domácností vzhledem k hypotečnímu úvěru. Již dříve ČNB omezila poměr hypotéky k hodnotě nemovitosti, který má být u většiny portfolia do osmdesáti procent.

Kromě regulace může trh s půjčkami na bydlení nepříznivě ovlivnit rovněž situace na realitním trhu. „Je zde nedostatek nemovitostí,“ zdůrazňuje Vagner.

Zdroj: E15

1

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK