Sazby u hypoték klesají, při vyjednávání o nových splátkách mohou klienti nečekaně i ušetřit

31. 7. 2019

Po dvou letech zdražování úvěrů na bydlení se trend letos otočil. V rozporu s veškerými prognózami jdou sazby už sedmý měsíc dolů. V bankách jsou nyní dosažitelné hypotéky už pod dvě a půl procenta.

Sazby u hypoték klesají, při vyjednávání o nových splátkách mohou klienti nečekaně i ušetřit

Ještě zkraje roku se průměrné úroky pohybovaly kolem tří procent a analytici hypotečního trhu odhadovali, že do prosince se přiblíží čtyřem procentům. V červnu ale byly na 2,76 procenta.

Ze situace mohou těžit i klienti se starší hypotékou, kteří si nyní vyjednávají nové splátky na další období takzvané fixace – tedy období, po které mají napevno domluvenou výši splátky. „Klienti mohou aktuálně při nové fixaci dosáhnout na obdobnou sazbu, v některých případech i na lepší,“ říká Lukáš Kropík z tiskového oddělení České spořitelny.

Tato situace se týká lidí, kteří si sjednávali novou hypotéku před pěti lety. Menší části klientů, kteří si vyjednávají splátku po třech letech, se měsíční splátky mírně zvýší. Sazbu pod dvě procenta, kterou měli, získali v době rekordně levných hypoték. I tak se ale podle makléřů sazby na nových fixacích blíží dvěma procentům.

Důvodem je silnější dopad regulace ČNB, která od loňského podzimu zpřísnila podmínky poskytování hypoték, než bankéři očekávali. Ceny nemovitostí jsou vysoko a čím dál méně lidí nemá odpovídající příjem na hypotéku. V letošním prvním pololetí tak klesl v meziročním srovnání počet nových klientů skoro o čtvrtinu a objemy hypoték o pětinu. Celkem si novou hypotéku sjednalo 36 874 lidí, kterým banky rozpůjčovaly 83,6 miliardy korun.

„Začínám ztrácet původní optimismus. Obávám se, že se situace v meziročním srovnání už příliš nezmění. Předpokládám, že na konci roku klesne trh s hypotékami pravděpodobně o 20 procent,“ říká Jiří Feix, šéf Hypoteční banky, která doposud odhadovala patnáctiprocentní pokles trhu. Banky se tak musí mnohem víc prát o klienty a pomáhají si snižováním sazeb. Tento měsíc se přidaly UniCredit Bank, Wüstenrot nebo Fio banka.

Za hlavní důvod pokračujícího zlevňování hypoték označují analytici situaci na finančních trzích. Tržní sazby klesají kvůli obavám z obchodních válek, zpomalování hospodářského růstu a rostoucích očekávání, že centrální banky začnou sazby snižovat.

„Vzhledem k tomuto vývoji se bankám snížily náklady na financování. Je pravděpodobné, že spolu s vlivem větší konkurence bude pokles hypotečních sazeb pokračovat i v následujících měsících, pokud se výrazně neotočí trend klesajících tržních sazeb,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Například cena, od které banky odvíjejí obvykle úroky hypoték, takzvaný úrokový swap, je nyní již o třetinu nižší než začátkem letošního roku.

Nejvíc si polepší lidé, kteří si před pěti lety vzali až stoprocentní hypotéku. Takové úvěry tehdy banky poskytovaly za úrok poblíž čtyř procent ročně. „U nových hypoték bez podmínky pojištění jsou aktuální sazby od 2,49 procenta,“ říká Miroslav Bílek, makléř společnosti Gepard Finance. U klientů, kteří nemají potíže s jinými dluhy, chtějí velkou hypotéku a od banky si koupili další služby, jsou ale ještě nižší.

Uvedené sazby sice odpovídají hypotékám do 80 procent hodnoty nemovitosti, ale podobné mohou podle bank dostat při nové fixaci i lidé, kteří si brali před pěti lety až stoprocentní hypotéku.

„Tyto klienty nikterak neznevýhodňujeme. S ohledem na rychlý růst cen nemovitostí v posledních letech je nyní i u těchto hypoték reálné, že dosáhnou při refixaci na obdobnou sazbu jako ostatní,“ říká Kropík z České spořitelny.

Podle makléřů se však přístup bank může lišit. „Automaticky banky klientovi nemovitost nepřecení. Některé to na něj zkouší s o dost vyšší sazbou,“ říká Lucie Drásalová, analytička společnosti Partners. Řešením je podle ní požádat o nové ocenění nebo si ho sám obstarat a přejít ke konkurenci, kde se zhodnocením nemovitosti uspěje. Některé banky tuto službu nabízejí zdarma.

83,6 mld. Kč rozpůjčovaly banky na nových hypotékách za prvních šest měsíců letošního roku. Je to meziročně o pětinu méně.

Zdroj: Hospoadářské noviny

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK