Růst sazeb u hypotečních úvěrů zrychluje, objemy atakují rekordy

20. 3. 2020

Průměrná úroková sazba hypoték roste druhý měsíc v řadě. Zatímco v lednu se zvýšila pouze o dva bazické body na 2,36 procenta, v únoru povyskočila již o 0,06 procentního bodu na 2,42 procenta.

Růst sazeb u hypotečních úvěrů zrychluje, objemy atakují rekordy

Banky sjednaly ve druhém měsíci letošního roku celkem 7 092 hypoték, což je o 601 více než v lednu. Meziročně počet sjednaných hypoték dokonce vzrostl, bylo jich o 2 131 více.

„Průměrná sazba hypotečních úvěrů i nadále roste, stejně jako průměrná výše úvěru, která již tradičně pokořila rekord z minulého měsíce a dosahuje hranice 2,617 milionu korun,“ říká Jiří Sýkora specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Již delší dobu se mluví o růstu úrokových sazeb, ale navzdory tomu byl prakticky celý rok 2019 ve znamení postupného poklesu úrokových sazeb až na dnešní úroveň kolem 2,4 % ročně. Poté, co Česká národní banka na počátku února zvýšila klíčové úrokové sazby, by se dalo celkem logicky čekat, že se změna do jisté míry promítne i do podmínek jednotlivých bank. K ničemu takovému ale zatím nedochází. Některé banky sice vyhlašované úrokové sazby o něco zvýšily, jiné naopak sazby snížily, byť to bylo třeba formou nějaké časově omezené marketingové akce. A většina bank nereagovala vůbec,“ poznamenává David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance.

Objemy se přiblížily rekordu
Po třech měsících poklesu zamířil objem poskytnutých hypotečních úvěrů opět vzhůru. Objem poskytnutých hypoték v únoru vzrostl oproti lednu letošního roku o 1,683 miliardy korun a v meziročním srovnání si banky polepšily dokonce o více než 7,7 miliard korun. S celkovým objemem 18,593 miliardy korun se letošní únor přiblížil únoru rekordního roku 2017, kdy banky poskytly hypotéky za 18,95 miliardy korun.

Banky v únoru 2020 půjčovaly v průměru 2 617 450 korun a průměrná výše hypotéky se drží nad dvěma miliony korun již od listopadu 2016. Důvodem jsou především vysoké ceny nemovitostí.

U hypoték sjednaných ve výši jednoho milionu korun se splatností na dvacet let činí měsíční splátka aktuálně v průměru 5 262 korun, při splatnosti na patnáct let je měsíční splátka 6 632 korun.

Pandemie koronaviru může zlevnit hypotéky
V posledních dnech došlo k prudkému poklesu mezibankovních sazeb. Důvodem jsou především obavy z dopadu pandemie koronaviru a s tím spojená snaha centrálních bank podpořit ekonomiky uvolňováním likvidity.

ČNB v pondělí na mimořádném zasedání bankovní rady přistoupila ke snížení dvoutýdenní repo sazby o půl procentního bodu na 1,75 procenta, lombardní sazby na 2,75 procenta a diskontní sazby na 0,75 procenta, a to s platností od 17. března. Na snížení základních sazeb by mohly s určitým zpožděním zareagovat i hypoteční sazby.  „Tento zásah má do jisté míry potenciál projevit se i drobným poklesem úrokových sazeb hypotečních úvěrů, ale nějakou významnější reakci bank neočekávám,“ poznamenává David Eim.

Centrální banka je nicméně podle slov guvernéra připravena případně i na další snížení sazeb, pokud to bude zapotřebí. Bankovní rada bude opět rozhodovat o úrokových sazbách na plánovaném zasedání 26. března.

Odklad splátek a nižší objemy
Nižší sazby jsou dobrou zprávou pro klienty. Omezený provoz některých bank a zákaz volného pohybu obyvatel se ale zřejmě podepíší na objemu poskytnutých hypoték minimálně v březnu.

V návaznosti na současnou situaci se minulý týden prezidium České bankovní asociace (ČBA) shodlo, že by banky měly umožnit klientům, kteří se dostanou do finančních potíží kvůli epidemii koronaviru, tříměsíční odklad splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů. S rozhodnutím ČBA se řada bank ztotožnila a odklad splátek svým klientů umožní.

„Automatickou možností je už nyní u všech bank žádost o ponížení splátek. To by neměla odmítnout žádná banka při vážných důvodech souvisejících například se ztrátou příjmu z důvodu dopadů šíření nemoci Covid-19,“ přibližuje úvěrová analytička skupiny Partners Lucie Drásalová s tím, že snížení splátek banky běžně umožňovaly již před vypuknutím nákazy epidemie. Podle ní je však dobré pamatovat i na to, že podání žádosti o odklad či snížení splátek, neznamená stoprocentní schválení. Vše se totiž posuzuje individuálně.

Zdroj: iDNES.cz

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK