Na opravy raději se stavebním spořením

6. 10. 2020

Rekonstrukce domu či bytu představuje nemalou investici. S financováním vám může pomoci úvěr ze stavebního spoření, klasická hypotéka či spotřebitelský úvěr.

Na opravy raději se stavebním spořením

Nevyhovující koupelna, kuchyň, podlahy nebo třeba nutnost výměny oken. Přesně takové věci řeší jednou za čas každý majitel bytu či rodinného domku. Zorganizovat rekonstrukční práce nemusí být až tak obtížné. Horší to ovšem v řadě případů bude s financováním. I malá rekonstrukce vyjde na desítky tisíc korun, u těch větších se náklady pohybují ve statisících i výše. A to jsou sumy, které každý na účtu nemá. V takovém případě pak přichází na řadu úvěr. Výběr je poměrně velký, proto volte pečlivě. Každý typ má totiž svá pro i proti.

„Na rekonstrukci je možné využít hypotéku, tedy stejný produkt jako pro koupi nemovitosti,“ říká Marek Petráš, manažer divize hypoték skupiny Moneta. Parametry jsou stejné, tedy splatnost až 30 let. Z dokladů se navíc dokládají skutečnosti vztahující se k rekonstrukci (projekt, stavební povolení, kolaudace, někdy také položkový rozpočet apod.). „Peníze banka uvolňuje po částech podle postupu výstavby. Část hypotéky, až 30 procent, je možné čerpat i neúčelově,“ popisuje Petráš.

Lákavá je v případě hypotéky i úroková sazba. Například UniCredit Bank poskytuje úrokové sazby od 1,59 procenta, mBank má aktuálně 1,64 procenta. Na druhou stranu, u každé hypotéky je bez ohledu na výši úvěru nutné dát do zástavy nemovitost.

Právě proto je při rekonstrukcích nejčastější volbou jiný typ půjčky – úvěr ze stavebního spoření. Zde totiž není nutná zástava nemovitosti ani u vyšších statisíců. A například v Raiffeisen stavební spořitelně (RSTS), ČSOB Stavební spořitelně či Buřince od České spořitelny si lze takto půjčit až milion korun. Individuálně je pak možné u Buřinky získat bez zástavy nemovitosti půjčku až 2,5 milionu korun.

Nevýhoda: vyšší úroky
Úrokové sazby jsou u těchto nezajištěných úvěrů pochopitelně vyšší. „V průměru se budeme pohybovat kolem 4,38 procenta ročně,“ uvedl Ondřej Hatlapatka, finanční poradce Partners. Například u ČSOB Stavební spořitelny ale začíná sazba již na 3,5 procenta. Doba splácení je až 20 let.

Ani v tomto případě se ovšem nevyhnete dokladování. Podmínkou je vztah k financované nemovitosti. „Tedy vlastník, případně i nájemník se svolením pronajímatele,“ upřesňuje Hatlapatka. Samozřejmě bude nutné doložit své příjmy, resp. bonitu. Požadavky v tomto směru se mohou u stavebních spořitelen trochu lišit.

„Pokud je žadatel o úvěr od Buřinky klientem České spořitelny a výplata mu chodí pravidelně na účet, stačí doložit pouze platný občanský průkaz,“ popisuje Monika Kopřivová z Buřinky. Doplňuje, že v ostatních případech je třeba doložit doklad o příjmu. U zaměstnanců tedy potvrzení od zaměstnavatele a tři poslední výpisy z účtu, na který chodí mzda. U podnikatele daňové přiznání za poslední rok a doklad o zaplacení daně.

Doložit budete muset i doklady k rekonstrukci, například fotografie stavu před rekonstrukcí a rozpočet plánovaných oprav.

Způsob čerpání peněz a dokladování rekonstrukce pak může být odlišné spořitelnu od spořitelny. „My jsme konzervativnější a vyžadujeme předkládání faktur v průběhu rekonstrukce,“ říká Tomáš Kofroň z ČSOB Stavební spořitelny. Jinde si můžete vybrat i z více variant.

Schovejte si faktury
Například u RSTS lze využít tzv. zálohové čerpání, kdy následně do 12 měsíců bude nutné prokázat účelové použití prostředků, např. fakturami na stavební materiál. „Možné je také čerpání na účet dodavatele, a to proti vystaveným fakturám. Třetí variantou je zpětné proplacení nakoupeného materiálu,“ doplňuje Lukáš Kopecký, marketingový ředitel RSTS.

Podobně je tomu také u Buřinky. „Použití vynaložených peněz stačí doložit fotkami pořízenými před rekonstrukcí, následně dokumentovat průběh rekonstrukce a do jednoho roku vyfotit finálový stav,“ popisuje Kopřivová. Ty se pak spolu se soupisem prací posílají prostřednictvím webových stránek stavební spořitelny. Druhou možností je doložit do jednoho roku rekonstrukci standardními doklady, jako jsou faktury, účtenky za nákup materiálu a podobně. Kromě uvedených variant financování je zde ještě třetí, a tou je spotřebitelský úvěr. Jeho splatnost je obvykle kratší. „Na rekonstrukci lze využít spotřebitelský úvěr, který má splatnost až 96 měsíců,“ říká Štěpán Dlouhý z mBank. UniCredit Bank pak nabízí Presto půjčku na bydlení se splatností až deset let. Úrokovou sazbu lze získat kolem čtyř procent.

Zdroj: Lidové noviny

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK