Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?
23. 4. 2024
Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se člověk může rozhodnout doplatit svoji hypotéku předčasně. Banky přitom ale přichází o úroky, s nimiž počítaly. Nová pravidla by tento dopad měla zmírnit. Co se změní? A může to skutečně zastavit bankovní turistiku?
Této možnosti každoročně využívá mnoho majitelů hypoték, jimž fixace končí. Kromě nové nabídky úrokové sazby na další fixační období od stávající banky, si zjišťují i podmínky, které nabízí ostatní banky. A pokud najdou výhodnější nabídku, refinancují svoji hypotéku ke konkurenci. Za této situace s tím původní banka nic neudělá, majitel hypotéky totiž v tomto případě neporušuje žádné smluvní podmínky.
Sankce mimo fixace? Takřka nulové
Banky na tom tratí. Změní to novela?
Od 1. září 2024 to ale bude jinak. „V roce 2023 vládou schválená novela zákona o spotřebitelském úvěru takzvanou hypoteční turistiku znevýhodňuje,“ uvedl Miroslav Majer, ředitel fintech startupu hyponamiru.cz. Co se tedy mění?
Sankce až 1 procento z mimořádné splátky
Pokud byste si tedy v září 2024 vzali hypotéku s 5letou fixací ve výši 3 miliony korun, za 10 měsíců by se výrazně propadly úrokové sazby a vy se rozhodli hypotéku refinancovat k jiné bance, maximální možná sankce by nemohla převýšit 1 procento z výše hypotéky, tedy 30 tisíc korun. „Velmi by ale také záleželo na porovnání smluvní úrokové sazby klienta a výši referenční úroku vyhlášenou Českou národní bankou. Případnou sankci to může snížit,“ doplňuje Kuzmiak.
Samozřejmě za předpokladu, že sankci po klientovi bude banka chtít. „Předpokládám, že si banky budou účtovat spíš nižší poplatky, postaví to jako svoji konkurenční výhodu,“ myslí si Janoušek. Například Air Bank tak za předčasné splacení hypotéky aktuálně neúčtuje nic a neplánuje to ani výhledově. Další oslovené banky informace ohledně účtování účelně vynaložených nákladů poskytnout v současné době nechtěli.
Výjimek bez sankcí bude víc
A novela tyto dosavadní podmínky pro placení bez dalších poplatků rozšíří o další dvě situace. „Bude to možné při prodeji nemovitosti, na níž byla hypotéka poskytnuta, ale jen pokud od uzavření smlouvy uběhlo nejméně 24 měsíců. To je změna oproti původnímu znění zákona, podle kterého mohla banka požadovat až 1 procento ze zbývajícího dluhu,“ vysvětluje Ponzer. Zároveň bude možné předčasné splacení bez poplatků při vypořádání společného jmění manželů při rozvodu. „Ovšem pouze v případě, že se vypořádání týká nemovitosti, na kterou si manželé brali hypotéku nebo která sloužila k zajištění hypotéky,“ dodává Ponzer.
Vyplatí se hypoteční turistika i nadále?
Jedno je ale jasné. Aby se předčasné splacení vyplatilo, musí být celková úspora na splátkách případné nové hypotéky vyšší než poplatek za předčasné splacení. To je možné spočítat ad hoc. „K tomu je nutné připočíst katastrální poplatky a případné náklady na vyřízení nového úvěru, může jít například o platbu za odhad,“ říká Brejl. Zároveň musí být člověk schopen tuto sankci finančně pokrýt. To může část zájemců o předčasné splacení odradit.
„Obecně bude tím větší šance, že se předčasné splacení i mimo speciální bezpoplatkové situace vyplatí, čím větší část jistiny už budeme mít splaceno. Pokud vám z jistiny zbývá poslední milion, poplatek za předčasné splacení může být maximálně deset tisíc. Uvážíme-li, že v letošním roce budou klesat hypoteční sazby, může být v takovém případě nedodržení fixace zajímavé,“ říká Ponzer. „Pokud jste naopak dejme tomu v první polovině splácení jistiny, může být pro někoho lepší vydržet do konce fixace, případně si jistinu jednou za rok snížit mimořádnou splátkou.“
Nová pravidla pro předčasné splacení hypoték začnou platit od 1. září letošního roku. V praxi to znamená, že se budou vztahovat na všechny nové hypotéky uzavřené po tomto datu. A na všechny stávající hypotéky refixované po 1. září 2024. Jestliže tedy někdo má již „běžící“ hypotéku, u které končí fixace například 15. října 2025, začnou pro ni nové podmínky platit od následující fixace (od poloviny října 2025).