Hypotéka postaru. Září jako poslední příležitost

24. 9. 2018

Prvního října začnou platit nová pravidla České národní banky pro hypotéky. Podle nich dostane zájemce úvěr pouze tehdy, když celkové měsíční úvěrové zatížení, respektive splátka hypotečního úvěru plus všechny další splátky, nepřekročí 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu.

Hypotéka postaru. Září jako poslední příležitost

Současně celková výše zadlužení nesmí být vyšší než devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele.

Přitom i nadále platí, že je nutné mít k dispozici alespoň pětinu hodnoty nemovitosti z vlastních zdrojů. Po prvním říjnu už ani nebude možné uplatnit současné praktiky, kdy si žadatel tuto pětinu půjčil v rámci stavebního spoření. Září tak skýtá poslední šancí pro domácnosti, které pomýšlejí na hypotéku, ale vědí, že po prvním říjnu by už podmínky nesplňovaly.

„Má-li zájemce o hypotéku všechno připravené a naplánované, pak má reálnou šanci vyřídit si vše ještě před tím, než než nová pravidla začnou platit. O hypotéku ovšem musí požádat tento měsíc,“ uvádí poradkyně finanční společnosti Partners Dana Míchalová. S dovětkem, že žadatel, který do konce září dostane návrh na hypoteční smlouvu, má k dobru ještě třicet dnů, kdy banka nesmí změnit navržené podmínky.

Zdroj: Deník

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK