Finanční poradce ručí za radu vlastní tváří, jinak rychle skončí

25. 1. 2018

Přijďte se poradit, vaše finance si to zaslouží. Taková je v kostce podnikatelská filozofie Josefa Uchytila.

Finanční poradce ručí za radu vlastní tváří, jinak rychle skončí

Kdyby tento muž jako finanční poradce jednou ztratil půdu pod nohama, lze s velikou mírou jistoty předpokládat, co by dělal. Nezoufal by si – kromě toho, že je absolventem Matematickofyzikální fakulty UK, absolvoval totiž i Konzervatoř Jaroslava Ježka a bez problémů by se vrátil k tomu, co má ze srdce rád, totiž k hudbě, klavíru, džezu. Svět by měl nového Chicka Coreu anebo Ahmada Jamala. Možná. Na námořních lodích ostatně už kdysi hrával – pro turisty z celého světa.

Před touto volbou Josef Uchytil dnes ovšem zdaleka nestojí. Je totiž veleúspěšným finančním poradcem, přičemž cílevědomost, kterou v uplynulých deseti letech v práci prokázal, dovoluje učinit závěr, že na křivce růstu ještě nějaký ten pátek vydrží.

Dnes vede finančně poradenskou pobočku Partners market v Turnově, ale protože jde o franšízový projekt, ve skutečnosti podniká na vlastní účet. Nyní zaměstnává osm pracovníků a za minulý rok předpokládá tržby osm milionů korun.

Zhruba čtvrtinu odvádí centrále na provizích, se zbylou částkou hospodaří.

Na novinářskou otázku, zda se tímto druhem podnikání dá vydělávat, odpovídá bez přemýšlení kladně: „Franšíza je nabalující se sněhová koule. Začínal jsem skoro od nuly, tržby však už v blízké době pokryjí všechny provozní výdaje a v momentě, když zapracuji dva nové kolegy, bude pobočka na mně nezávislá. Minimálně tedy na čase, který strávím se zákazníky. Podmínkou úspěchu je ovšem kvalita poskytovaných rad. V malém městě, jako je Turnov, ručíme za každou radu vlastní tváří, jinak to nejde.“

VÁŠEŇ ZVANÁ PRÁCE
Samotné vedení pobočky prý s dnešní praxí lehce zvládne za dva pracovní dny, zbytek času věnuje aktivnímu poradenství. A samozřejmě i hudbě, vždyť za prosinec napočítal ne méně než 26 různých vlastních vystoupení jako například adventních koncertů nebo vystoupení při rozsvěcování vánočních stromů. „Hudba mě dobíjí, o to více mohu přes den pracovat, nejednou deset či jedenáct hodin,“ zní jeho malé vyznání.

Česká ekonomická legislativa – a finančnictví nevyjímaje – je však vším jiným než procházkou růžovou zahradou. Užitečné spojenectví má cenu zlata, i pro Josefa Uchytila.

NEVÁHEJTE, PODNIKEJTE
„To je jeden z důvodů, proč podnikám pod hlavičkou společnosti Partners. Mám tak po boku nejlepší analytiky a právníky v oboru i silnou marketingovou a vzdělávací podporu centrály,“ hodnotí souvislosti.

Za franšízu, kterou vlastní už více než tři roky, nemusel dle podmínek platit žádný poplatek ani licence, ale na franšízantovi je financování rekonstrukce a vybavení obchodního místa. Pomáhá pak i stejný název v celé republice a centrála inkasuje čtvrtinovou provizi ze všech uzavřených obchodních případů.

Prvotní náklady na činnost pobočky kryl z pětiletého výhodného úvěru poskytnutého centrálou, ale i sám investoval do rozjezdu asi milion korun. Nelituje však, kdyby se měl opět rozhodovat, volil by prý stejnou cestu.

ODVAHA ZAČÍT
A co odkazuje lidem, kteří se nyní rozhodují, že se také dají na podnikatelskou dráhu, i když třeba ne ve financích?

„Jestli je pro vás svoboda důležitou a cennou hodnotou, pro kterou stojí za to tvrdě pracovat, něco obětovat, ale hlavně se toho spoustu naučit (i o sobě), neváhejte ani vteřinu. Ne jenom z obyčejného sedláka, ale i ze zakřiknutého introverta – intelektuála se může vyklubat úspěšný podnikatel,“ odpovídá.

Zdoj: Deník

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK