Bojíte se, že vám ukradnou drahé kolo? Pojistěte se, ale s rozmyslem

26. 4. 2019

Ročně se v Česku ztratí kolem pěti tisíc jízdních kol. Ve skutečnosti je jich mnohem víc, mnozí majitelé totiž krádež tohoto dopravního prostředku neohlásí. V takovém případě může pomoci dobře sjednané pojištění.

Bojíte se, že vám ukradnou drahé kolo? Pojistěte se, ale s rozmyslem

Hlášení o krádežích jízdních kol, elektrokol a nově i elektrokoloběžek denně přijímá Policie ČR. Jen výjimečně se jí ale podaří zloděje dopadnout. Tam, kde se to vyplatí kvůli výši ceně pořízeného stroje, se jako řešení může jevit pojištění.

Tuzemské pojišťovny nabízejí pojištění kol, jak s působností v České republice a dalších evropských státech, tak mimo území Evropy. Mimoevropské pojištění ale bývá dražší a pojišťovny ho schvalují takzvaným úpisem. V praxi to znamená, že musíte navštívit pobočku pojišťovny.

Jak pojistit kolo či elektrokolo?
Jízdní kolo, případně elektrokolo, se nejčastěji pojišťuje jako součást pojištění domácnosti. U většiny pojišťoven je v základu pojištění domácnosti i limit na „věci mimo místo pojištění“. To se vztahuje také na kola uzamčená na místě k tomu určeném, například před obchodem nebo před restaurací. Limity jsou u jednotlivých pojišťoven různé, pohybují se od pěti do padesáti tisíc korun a vztahují se pouze na riziko odcizení.

Některé pojišťovny nabízejí k pojištění domácnosti připojištění jízdních kol. To znamená, že kolo je přesně specifikované, rizika jsou rozšířená a vztahují se na odcizení, živelné nebezpečí nebo dopravní nehodu.

Co kryje cyklopojištění
Zcela nejširší krytí na trhu nabízí specializované pojištění určené pouze na kola, tedy bez návaznosti na pojištění domácnosti. Jedná se o cyklopojištění. „O něm by měli uvažovat majitelé dražších jízdních kol. Je ale důležité, aby si přesně vymezili podmínky pojistného plnění,“ vysvětluje analytik neživotního pojištění společnosti Partners Jiří Matusík.

Toto samostatné pojištění se většinou uzavírá na škody způsobené krádeží, vandalismem, poškozením při přepravě, nebo nehodě a při zničení ze stejných důvodů. Pojistka se běžně uzavírá na rok nebo na dva. V případě pojistného plnění pojišťovna nevyplácí plnou cenu kola, ale takovou cenu, o níž si myslí, že kolo ve skutečnosti má. To se samozřejmě může rozcházet s tím, co si myslí cyklista.

Pokud majitel kola akceptuje nabídku, pojišťovna s ním bez problému smlouvu uzavře. Stačí, když jí předloží doklad o pořízení a ceně.

U pojištění staršího kola mohou nastat komplikace
Cenu pojištění určuje pořizovací cena kola. Pojistka u nového jízdního kola pro dospělého jezdce za zhruba 35 tisíc korun vyjde ročně na přibližně dva tisíce. Za tyto peníze jezdec dostane krytí rizika krádeže, vandalismu a poškození nehodou. A to většinou, záleží na pojišťovně, při nulové finanční spoluúčasti. Svou roli hraje také jeho věk, respektive věk osoby, která kolo bude užívat.

Určité komplikace může cyklista čekat u pojištění staršího kola. „Tam jsou pojišťovny trochu opatrnější. Majitel musí takové kolo nebo elektrokolo přivézt do smluvní prodejny, kde je odborně posoudí a ocení. I ojetá kola mají dnes cenu ojetých aut, takže se i v tomto případě vyplatí do prodejny zajít,“ upřesňuje Matusík.

Vyplatí se pojistit dětská kola?
Samostatným tématem je pojištění dětských kol, jejichž ceny jsou na dnešním marketingově silně ovládaném trhu stejně nezanedbatelné jako u kol pro dospělé. Podle prodejce z pražské prodejny a opravny kol CykloSeky je to tím, že se dnes téměř všechna kola, respektive jejich rámy, dělají na několika asijských linkách, kde se více než za materiál platí za čas. „To znamená, že i když jsou dětská kola o poznání menší než kola pro dospělé, nejsou zase o tolik levnější,“ říká prodejce a dodává, že v jejich prodejně není problém kolo rovnou i pojistit. „Patří to k naší běžné nabídce,“ vysvětluje.

Na otázku, zda se vyplatí pojistit dětské jízdní kolo, když ho děti často nechají někde pohozené, říká: „Menším dětem by měli rodiče pořídit takzvaně na lítačku raději kolo levnější. Dražší kolo na sebe zbytečně váže pozornost okolí, především pak zlodějů.“ Je přesvědčen, že lepší a dražší kola mají svůj smysl jen u dítěte, které jezdí často na rodinné výlety, prostě jen v případě, kdy je ratolest pod dohledem dospělého.

Jakou roli hraje cykloasistence
Novinkou v nabídce pojištění kol a elektrokol je stejně jako u autoasistence - cykloasistence. Ta zahrnuje dopravu jezdce do a ze zdravotnického zařízení, většinou s limitem pojistného plnění. Důležité je, že může i pokrýt zpětnou úhradu nákladů za odvoz a opravu kola po nehodě v nejbližším servisu. A zatímco odvoz stroje do servisu je často bez limitu, jeho oprava už bývá většinou s limitem. Třeba ve výši dvaceti tisíc korun, což není zanedbatelná částka.

Podle odborníků lze těžko posoudit, zda se taková asistence vyplatí. Vždy logicky záleží na hodnotě kola. „Jezdec by si měl uvědomit, že na dnešních strojích lze opravit leda tak propíchnutou duši, vše ostatní je při poškození na výměnu. Nejdražší na kole bývá rám, systémy odpružení a následně komponenty. To samé platí u elektrokol, kde je ale ještě ke všemu ostatnímu nutné započítat elektropohon. Ten činí z celkové ceny kola většinou 15 až 40 tisíc korun. Záleží na kvalitě, typu i značce elektropohonu.“

S čistou hlavou i pojištěním odpovědnosti
A jak je to s pojištěním samotného cyklisty? „Cyklista je sice považován za účastníka provozu, nevztahuje se na něj ale povinné ručení nebo havarijní pojištění. Je tedy potřeba mít uzavřené úrazové pojištění, případně pojištění odpovědnosti občanů,“ vysvětluje mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Exnerová.

Doplňuje, že ten, kdo na kole způsobí vlastní vinou škody na majetku nebo zdraví, je povinen hradit vyměřenou pokutu za porušení pravidel (jízda na červenou, opomenutí přednosti v jízdě) i vzniklé škody. Za děti nese tuto odpovědnost jejich zákonný zástupce, což je nejčastěji rodič.

Cena pojištění se podle Exnerové odvíjí od nastavených limitů pojistného plnění, které začínají od jednoho milionu korun a šplhají až k 60 milionům. Při sjednávání podmínek si musí dát pojištěnec pozor na územní platnost pojištění. Ne každé pojištění totiž platí pro celou Evropu.

A pozor! Pojistné plnění pojišťovny krátí nebo zcela odmítají vyplatit, pokud způsobil cyklista škodu pod vlivem alkoholu, omamných látek, z hrubé nedbalosti, anebo úmyslně.

Povinnou výbavou každého cyklisty je dnes i helma. Pokud by ji při pojistné události neměl a mohla by prokazatelně snížit rozsah újmy na zdraví, pak pojišťovna sníží úhradu z úrazového pojištění.

Kolik stojí pojištění kola

  • Nové jízdní kolo pro dospělou osobu, pořizovací cena 35 tisíc korun
  • Cena za rok: 2 000 Kč
  • Připojištění cykloasistence: 228 Kč ročně
  • Celkem: 2 228 Kč ročně

Pojištění kryje rizika krádeže, vandalismu, poškození nehodou při nulové spoluúčasti.

-----------------------------------------------------------------------------------

  • Nové dětské kolo, dítě 10 let, pořizovací cena kola 15 000 Kč
  • Cena ročního pojistného: 1 200 Kč
  • Připojištění cykloasistence: 228 Kč ročně
  • Celkem: 1 228 Kč ročně

Pojištění kryje rizika krádeže, vandalismu, poškození nebo zničení při nulové spoluúčasti.

Zdroj: iDNES.cz

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK