Podílové fondy dál ztrácejí. Obrat na trzích se zatím nekoná
1. 8. 2022
Hlavní akciové indexy v červnu klesly zhruba o osm procent a nedařilo se ani dluhopisům. Důvodem je jedna negativní zpráva za druhou jak z oblasti ekonomiky, tak geopolitického vývoje.
Podle Martina Mašáta vedle strachu z recese Evropu trápí i nejistota ohledně dodávek plynu a ropy z Ruska. A nejenom plynu a ropy, ale třeba i zemědělských hnojiv či průmyslových kovů. Problém je i distribuce zemědělských komodit z Ukrajiny.
Propad akciových fondů v červnu akceleroval
„I v současném nejistém prostředí ale existují sektory, které vydělávají jako energetické firmy a banky. Na druhou stranu mnoho zemí chce za tyto ´nefér´ zisky aplikovat tzv. sektorové daně,“ říká Martin Mašát s odkazem na to, že vyšší zdanění některých sektorů už oznámilo například Maďarsko.
To vše se promítá do situace na trhů. A jak vyplývá z Partners Indexu podílových fondů za červen, průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice v červnu klesla 6,6 procenta. Jen v letošním roce tak ztratili investoři v průměru 14,8 procenta. Za posledních 12 měsíců je tak hodnota podílů v akciových fondech o -9,3 % níže.
Pokles přitom zaznamenaly v červnu i speciálně zaměřené akciové fondy (-5,7 %). Což značí, že v meziročním srovnání mají ještě horší výkonnost (-16,6 %) než fondy soustředící se na hlavní akciové trhy (-14,8 %).
Ztrácejí i dluhopisové fondy
Negativní sentiment se propsal i do červnové výkonnosti dluhopisových fondů. Vyšší úrokové sazby srážejí ceny dluhopisů s tím, jak se zvyšují jejich výnosy. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc klesla o -0,8 procenta. Za posledních 12 měsíců tak ztráta u těchto fondů činí -6,2 procenta.
Růst rizikových prémií související s korekcí akcií srazil i ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v červnu o silných -5,3 procenta. Meziročně jsou níže o -11,8 procenta.
Pokud ztrácejí akciové i dluhopisové fondy, nelze čekat, že porostou smíšené podílové fondy. Jejich průměrná hodnota v červnu podle Partners indexu klesla o 9,0 procenta a smíšené fondy tak meziročně ztrácí 13,7 procenta.
„Smíšené fondy korigovaly svoji hodnotu v červnu jak ve svých konzervativních částech, tak i v dynamických, což popřelo klasické ekonomické poučky a znásobilo korekci,“ doplňuje Martin Mašát.
Inflace v Česku, ale i v USA. Aneb co bude
Podle analytiků se chleba nejen na finančních trzích začne opět lámat po prázdninách. Ekonomové predikují významný pokles spotřeby domácností i útlum investic firem. Výrazný růst ekonomiky nepředvídá žádný. V Česku se přitom již v srpnu ukáže, jak se ke stále rychle rostoucí inflaci postaví Česká národní banka.
Někteří z ekonomů ji tipují už i na 20 procent v následujících měsících. Pozice centrální banky jednoduchá nyní. Již nyní například vydává desítky miliard korun měsíčně na to, aby udržela oslabující kurz koruny pod 25 korunami za euro. Bez zajímavosti pak není, že euro v minulých dnech kleslo na úroveň dolaru. Což se mu za dobu jeho existence stalo poprvé. A je to koruna, která je ve vleku eura.
Podle Martina Mašáta dobré zprávy nepřicházejí ani ze Spojených států. Tam inflace stoupla v červnu na 9,1 procenta a je tak nejvyšší za posledních dvacet let.
„Americký FED přitom již zvýšil základní sazbu o 0,75 procenta na 1,5 procenta a očekává se další zpřísňování měnové politiky. V tomto prostředí samozřejmě výrazně korigují ceny dluhopisů, respektive rostou jejich výnosy. A dražší peníze mají zase vliv na zisky a provozní náklady firem,“ říká závěrem hlavní investiční stratég skupiny Partners s tím, že obavy cítí velké množství investorů, a proto nejsou nyní rizikovější investice v kurzu. A to se negativně projevuje nejen na akciích, tak na rizikovějších dluhopisech.
Zdroj: iDnes.cz