Na důchod spořte podle věku

28. 11. 2018

Penzijní spoření umí peníze na důchod dobře zhodnotit. Ovšem jen tehdy, pokud zvolíte tu správnou investiční strategii.

Na důchod spořte podle věku

Vyžít pouze s důchodem je těžké již dnes. Ten průměrný aktuálně činí 12 369 korun, a nemají ho v tuzemsku zdaleka všichni. A do budoucna to bude ještě horší. Reálná hodnota penzí totiž bude výrazně nižší, než je tomu v současnosti.

Vytvořit si nějakou rezervu na stáří je tedy nezbytné. Jako vhodný nástroj se nabízí spoření do tzv. třetího důchodového pilíře. Do roku 2012 se produkt jmenoval penzijní připojištění, smlouvy uzavřené od začátku roku 2013 jsou již v rámci doplňkového penzijního spoření.

Výhody obou produktů jsou shodné. Tou první je státní příspěvek až 230 korun. Abyste na něj dosáhli, musíte si měsíčně ukládat alespoň tisícovku.

„Druhou výhodou je daňová úleva. Na dani se dá ušetřit až 3 600 korun,“ říká Martin Novák, investiční analytik Broker Consulting. V obou případech vám také může na spoření přispívat zaměstnavatel. Jinak se od sebe oba produkty liší. Nejvíce v tom, jak vám dokážou zhodnotit peníze.

Jakou zvolit strategii
V doplňkovém penzijním spoření jde s penězi pracovat v mnohem širší míře, než je tomu u staršího penzijního připojištění. Zhodnocují se totiž v takzvaných účastnických fondech, které fungují na principu klasického investování do podílových fondů. Sami si tedy můžete určit investiční strategii.

Volit lze přitom mezi fondy konzervativními (dluhopisy), vyváženými (mix dluhopisů a akcií) a dynamickými (akcie), a to zejména podle míry rizika, kterou jste ochotni při ukládání peněz podstoupit.

„Zhodnocení účastnických fondů za minulý rok bylo ovlivněno především pozitivním vývojem na akciových trzích a růstem výnosů na peněžních trzích,“ popisuje Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Dynamické fondy tak na trhu dokázaly v minulém roce zhodnotit penzijní úspory v průměru přes sedm procent. Vyvážené fondy v průměru přes jedno procento a konzervativní fondy, závislé především na úrokových výnosech, pak byly většinou v záporných hodnotách.

„Od založení v roce 2013 ovšem všechny fondy drží kladné zhodnocení a v průměru zhodnotily kumulovaně konzervativní fondy kolem tří procent, vyvážené fondy kolem deseti procent a dynamické fondy okolo 20 procent,“ dodává Poklop.

Je tedy jasné, že čím delší časový horizont na spoření máte, tím si můžete dovolit dynamičtější strategii. Hodnota vkladu totiž u akcií může v čase poměrně dost kolísat, a to i pod úroveň vkladu. „S blížícím se koncem spoření je dobré strategii změnit na méně rizikovou,“ doporučuje Daniel Horňák z portálu Chytrý Honza. „Nemusí být ale ultrakonzervativní na celém portfoliu. Spíš by mělo být vyvážené, tedy 50 procent dluhopisy a 50 procent akcie,“ doplňuje Lukáš Urbánek, finanční poradce ze společnosti Partners.

Fondy, jež nestačí na inflaci
V případě smluv penzijního připojištění uzavřených do roku 2012 na tak vysokých výnosů nikdy nedosáhnete. Transformované fondy mají totiž jasně vymezeno, že smějí investovat peníze pouze do konzervativních investic, zejména pak do českých státních dluhopisů. „A to proto, že účastníci mají zákonem danou jistotu, že se jejich prostředky nikdy nemohou znehodnocovat,“ vysvětluje Aleš Poklop. To ovšem také znamená, že nemohou dosahovat výrazného zhodnocení penzijních úspor v porovnání s účastnickými fondy.

„V dlouhodobém horizontu jsou schopny dosáhnout zhodnocení na úrovni inflace tak, aby penzijní úspory nebyly reálně znehodnocovány,“ uvedl Aleš Poklop. V letech 2014, 2015 a 2016 zhodnocení těchto fondů inflaci překonávalo. Vzhledem k aktuálnímu i očekávanému vývoji na dluhopisových trzích bylo zhodnocení v uplynulém roce pod inflací, což lze očekávat také letos.

„Zůstávat v původním transformovaném fondu a nepřejít do nového doplňkového penzijního spoření je chybou,“ říká Urbánek. Tedy určitě pro ty, kterým je méně než 50 let. „U starších lidí bych doporučil projít si své finance a zjistit, zda jsem na důchodový věk nějak připravený a zda by nedávalo smysl buď příspěvek zvýšit, nebo využít jiné možnosti odložení části peněz na důchodu,“ doplnil Novák.

Kolik si odkládat
Částka, kterou je dobré si odkládat, se odvíjí od věku, kdy se spořením začnete. „Pokud je mi 18 let, stačí na penzijní spoření odkládat měsíčně například 300 korun a při odchodu do důchodu mohu mít přes milion korun, což už mi život v důchodě může výrazně ulehčit,“ dává příklad Horňák.

Když budete mít čas 30 let, tak si jeden milion naspoříte s měsíční úložkou okolo jednoho tisíce korun. „A jestliže budete rozhodnutí odkládat dalších 15 let a spořící čas se zkrátí na polovinu, bude třeba ze své kapsy pravidelně vydávat již 3600 korun. Pět let před důchodem by to znamenalo již 15 tisíc korun měsíčně,“ uzavírá Lukáš Urbánek.

 Zdroj: Lidové noviny

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK