Akcie představují vyšší výnos, ale i riziko

4. 12. 2018

Úrokové sazby u spořicích účtů nepřekonají ani inflaci. Zato u investic do podílových fondů se můžete dočkat slušného zisku. Tedy pokud zvolíte vhodnou investiční strategii. Pustit se do něj přitom může opravdu prakticky každý. Stačí vám k tomu totiž 500 korun měsíčně. „Obecně se dá říci, že investování do podílových fondů je díky své konstrukci vhodné skoro pro každého klienta,“ říká Martin Novák, investiční analytik Broker Consulting. „Je ovšem nutné být seznámen alespoň elementárně s jejich fungováním a počítat s tím, že cena podílového listu v čase kolísá, a můžete se tak dostat i pod původní hodnotu vkladu,“ upozorňuje analytik.

Akcie představují vyšší výnos, ale i riziko

Míra tohoto rizika se odvíjí od toho, pro jakou investiční strategii se rozhodnete.

„Podílové fondy jsou v základu trojího druhu – fondy peněžního trhu, dluhopisové fondy a akciové fondy,“ vysvětluje Lukáš Urbánek, finanční poradce z Partners. A pak jsou zde kombinace těchto fondů.

Dluhopisy moc nenesou
Fondy peněžního trhu a dluhopisy se řadí mezi konzervativní investice. „Fondy peněžního trhu však v posledních letech trpěly téměř nulovými úrokovými sazbami centrálních bank všech významných světových ekonomik, které tlačily jejich výnosy k nule,“ konstatuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Situace se podle něj mírně zlepšila až letos, když růst úrokových sazeb začal pohánět výkonnost těchto fondů směrem nahoru. U dluhopisů pak výnos záleží na tom, zda daný fond cílí na nákup státních, anebo firemních (korporátních) dluhopisů.

„V praxi se ale většinou setkáváme s mixem obou typů dluhopisů,“ upřesňuje Vlastimil Kučera, manažer investičních produktů Renomia Benefit. Většina se přitom zaměřuje na dluhopisy vyspělých států a velkých firem, u nichž je jen minimální riziko, že by emitent nebyl schopen svým závazkům dostát.

Ani u nich však nijak zázračný výnos nečekejte. „Zhodnocení státních dluhopisů nejrozvinutějších ekonomik lze očekávat ve výši okolo jednoho procenta, kvalitní korporátní dluhopisy mohou investovanou částku zhodnotit okolo dvou až tří procent,“ říká Kučera. Předpokládaný růst úrokových sazeb by měl ale v budoucnu výnosnost těchto fondů ještě zatraktivnit.

Dobrý je mix akcií a dluhopisů
Vyšší zisk slibují jen dynamické investice, tedy akcie. U těch lze dlouhodobě očekávat výnos mezi šesti a osmi procenty.

„Chce to však delší investiční horizont, minimálně pět let, lépe ještě více. V čase totiž mohou akcie hodně kolísat, neboť jsou velmi náchylné na nálady na trhu a ekonomické cykly. Když se ,propadnou‘, je potřeba dostatek času, aby se zas dostaly nahoru,“ vysvětluje Lukáš Urbánek z Partners. Zlatou střední cestu s přiměřeným rizikem pak představují smíšené fondy, které své portfolio dělí mezi dluhopisy a akcie. Poměr mezi těmito dvěma třídami se mění v závislosti na aktuální situaci na finančních trzích. Jinými slovy, smíšené fondy míru rizika velmi dobře diverzifikují (tedy používají strategii, která se snaží snižovat rizika tím, že se nespoléhá jen na jediný produkt, ale rozděluje aktivity do různých oblastí; pozn. red.).

„V rámci minimalizace rizika se můžeme setkat ještě s fondy fondů,“ doplňuje Kovanda. To jsou fondy, které ve svém portfoliu drží jiné fondy.

Nabídka fondů je bohatá
Vybírat máte z čeho, i pokud jde o fondy samotné.

„V současné době je v nabídce na českém trhu přes tisíc podílových fondů, které pokrývají celý svět a snad všechny investiční myšlenky,“ popisuje Martin Novák z Broker Consulting. Fondy jsou zaměřené na nejrůznější ekonomiky světa, například Evropu, Spojené státy či Asii, ale i sektorově, tedy třeba na potraviny nebo zdravotnictví.

Drtivá většina fondů prodávaných na území Česka je pod dohledem České národní banky a jejich distribuce podléhá schválení,“ doplňuje Novák.

Občas se ale vyskytnou distributoři, na které je dobré si dát pozor. V případě, že Česká národní banka na svých stránkách vydá varování či zveřejní informaci, že daný distributor nebo poskytovatel tady nemá oprávnění, je více než vhodné dát od takové investice ruce pryč.

Zdroj: Lidové noviny

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK