Kryptoměny, investice pro otrlé

7. 1. 2019

Před dvěma lety zažívaly kybernetické měny obrovský boom. Kryptoměny, jak se jim říká, skupovali zkušení i nezkušení investoři. Po jejich raketovém růstu však přišlo rychlé vystřízlivění – vzhledem k prudkým výkyvům jejich hodnoty je rozhodně nelze považovat za bezpečnou investici.

Kryptoměny, investice pro otrlé

Investoři vložili nejvíc peněz do nejznámější kryptoměny – bitcoinu. Ten zažíval v roce 2017 doslova raketový vzestup. Na začátku roku 2017 se jeden prodával asi za tisíc dolarů (cca 23 tisíc korun), koncem května už to ale bylo 2400 dolarů a kolem 18. prosince cena překročila hranici neuvěřitelných 20 tisíc dolarů (cca 453 tisíc korun). Vrchol přišel loni v lednu. Pak již s různými výkyvy hodnota bitcoinu v podstatě jen stále klesala. Koncem loňska tak už byla jeho hodnota pod hranicí 3370 dolarů (cca 76 700 korun).

Střet s realitou
Bitcoin však není zdaleka jedinou kryptoměnou, jež prudce oslabuje. Výrazně ztrácejí i druhá a třetí největší kryptoměna co do objemu tržní hodnoty – ethereum a ripple. Celkově tak loni trh s virtuálními měnami v porovnání s vrcholem v lednu ztratil podle portálu CoinMarketCap.com přes 87 procent. Jednodenní obchody se od té doby snížily o více než 61 procent.

Přesto se zatím stále řadí mezi populární alternativní investice, zvláště mezi mladší generací. „Na domácím trhu se zrodilo mnoho nových malých firem, které se snaží z popularity kryptoměn těžit a nabízejí mnohdy nereálné strategie, jež v neznalém investorovi mohou vzbudit dojem, že se jedná o cosi bezrizikového. Riziko spojené s investováním do kryptoměn je však extrémně vysoké a rovná se nebezpečné spekulaci,“ varuje Vlastimil Kučera ze společnosti Renomia.

Navíc podle něj kryptoměny dosud nejsou dostatečně zabezpečeny před únikem dat či krádeží. Přesto se domnívá, že svoji budoucnost mají. Je ale otázkou, zda se jedná o investiční nástroje, kterým by měl běžný člověk věnovat pozornost. Nárůst a propad hodnoty bitcoinu totiž připomíná další obdobné tržní „bubliny“ z historie.

A podobně to vidí i další odborníci. „Kryptoměny se začaly vracet do normálu. Nadšení ochablo, ukázalo se, že jejich praktická využitelnost zatím není moc velká. Pokud tedy zrovna nechcete tajně převádět peníze z jednoho konce světa na druhý,“ říká Michal Špaček, portfolio manažer NN Investmen Partners. Domnívá se proto, že zájem veřejnosti o kryptoměny letos ochabne.

Také ekonom a investiční manažer společnosti Partners Martin Mašát soudí, že bitcoin bude do budoucna spíše hračkou pro pár příznivců a způsob neregulovaného přesouvání peněz.

„Pár nadšenců s ním zkouší platit, ale na globální použití to nebude. Kdo by také chtěl mít v peněžence něco, co může mít za pár okamžiků poloviční, nebo dokonce nulovou hodnotu,“ dodal Mašát.

Pokud již tedy chcete do svého portfolia zařadit nějakou alternativní investici, zvažte něco jiného.

 

Zdroj: Lidové noviny 

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK