Úspory na penzi mohou vydělávat

6. 2. 2019

Úročení na účtech u některých bank vzrostlo, avšak jen na omezenou dobu. Cílem je hlavně nalákat klienty.

Úspory na penzi mohou vydělávat

Češi se konečně dočkali růstu úročení na spořicích účtech. Už dvě banky na tuzemském trhu nabízí sazby, které alespoň pokryjí inflaci, tedy znehodnocení peněz, která v listopadu činila dvě procenta. Od začátku roku začala nabízet na spořicím účtu úročení ve výši tří procent tuzemská Raiffeisenbank. „S výhodnou nabídkou úročení při založení nového běžného účtu přicházíme proto, abychom získali nové klienty. V rámci bankovního trhu se jedná se o zcela ojedinělou nabídku,“ říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank. Nabídka platí jenom pro vklady do 150 tisíc korun za předpokladu, že si klient sjedná běžný účet eKonto Komplet nebo eKonto Smart.

Druhé nejvyšší zhodnocení úspor na českém trhu pak nabízí ING Bank, kde nově příchozí klienti dostanou od června loňského roku dvouprocentní úrok.

Vysoký úrok jen dočasně
Jenže v obou případech to má jedno velké ale. Takto výhodně jsou vklady u obou bank úročeny jen šest měsíců. Po uplynutí této doby je úrok o dost nižší. V případě Raiffeisenbank pak úročení klesne na jedno procento, a v případě ING dokonce jen na půl procenta.

Důvod je přitom zřejmý. U obou bank má atraktivní sazba primárně jeden cíl. Nalákat nové klienty. „Když jsme si testovali různé akviziční koncepty, klienti nejlépe hodnotili právě bonusové úročení na spořicím účtu,“ potvrzuje Kopecká. „Zvyšování sazeb se týká spíše bank, které potřebují nalákat klienty, aby jim následně mohly nabídnout další produkty,“ vysvětlil ekonom poradenské společnosti Partners Martin Mašát.

Nejvyšší dlouhodobé úročení na trhu tak v současnosti stále nabízí Hello bank!. Ta vklady do výše 300 tisíc korun úročí sazbou ve výši 1,5 procenta. „V současné době patří úrok na Hello spoření k nejlepším na trhu a jeho navyšování v nejbližších dnech neplánujeme,“ odpověděla na dotaz LN ohledně možného zvýšení Gabriela Pithartová, ředitelka se zodpovědností za značku a zákaznickou zkušenost v Hello bank!. Na sazby kolem jednoho procenta pak dosáhnou lidé například i u Air Bank, Equa bank i Sberbank. Zatímco obě prvně jmenované zatím sazbu zvyšovat neplánují, mluvčí Sberbank Radka Černá tuto možnost nevyloučila.

Creditas chce zvyšovat
Změny ve prospěch střadatelů ale chystá další z menších hráčů na trhu – banka Creditas. „Zvýšení aktuálně plánujeme. Chceme být dlouhodobě mezi třemi nejlepšími nabídkami na trhu spořicích účtů a termínovaných vkladů,“ říká Věra Pavlišová, ředitelka retailového bankovnictví Creditas. Banka přitom v současnosti zhodnocuje vklady do 750 tisíc sazbou 0,8 procenta. Pokud ale klient využívá multibankovní aplikaci Creditasu pro správu účtů u vícero bank s názvem Richee, dosáhne u tohoto účtu na sazbu 1,5 procenta u vkladů do 300 tisíc korun.

Je poměrně paradoxní, že sazby zatím příliš nerostly. Zatímco sazby u hypoték banky zvyšují, u spořicích účtů roste úročení jen minimálně. Česká národní banka přitom zvýšila loni základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí i ceny úvěrů, hned pětkrát. I letos se přitom čeká, že sazby několikrát zvýší. „Bankám, které mají stovky miliard korun vkladů, za které téměř nic neplatí na úrocích, se plošné zvyšování sazeb nevyplatí, protože by si tím jen snižovaly zisk,“ vysvětluje důvod Josef Rajdl, analytik poradenské společnosti Fincentrum.

Podle expertů úroky na účtech sice o něco vzrostou, ale rozhodně nepůjde o nějaké obří skoky, které by alespoň pokryly inflaci. „Ano, dočkat se mohou, ale pouze v řádech 0,1 až 0,2 procentního bodu. Nic dramatického bych opravdu neočekával. Průměr okolo 1 až 1,5 procenta maximálně. Více bych si od spořicího účtu určitě nesliboval,“ myslí si analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Zdroj: Lidové novinky

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK