JAK NAŠETŘIT na dovolenou. V pěti krocích za pět měsíců

12. 2. 2019

Každý rok vybíráte svůj vysněný zájezd k moři nebo na hory, ale pak se pokaždé opakuje stejný scénář a vy zjistíte, že vám hezkých pár tisíc chybí. Svého snu se nevzdávejte, stačí málo!

JAK NAŠETŘIT na dovolenou. V pěti krocích za pět měsíců

I když se opravdu hodně snažíte, ve chvíli, kdy byste chtěla někam odjet, vaše konto zeje prázdnotou nebo máte tolik nečekaných výdajů a plateb, že peníze na dovolenou už zkrátka nezbývají. Poradíme vám, co s tím. Právě teď máte skvělou příležitost začít šetřit včas, a užít si léto přesně podle vašich přání a představ. Chce to jen dodržovat několik jednoduchých pravidel.

KROK Č. 1: Do obálky
JDĚTE NA INTERNET A ZABUKUJTE SI JI.
Čím dříve a lépe si cestu naplánujete, tím větší máte šanci, že v létě někam vyrazíte. „Na začátku si promyslete, kde byste chtěla strávit dovolenou, a jestli se vám vyplatí jet s cestovkou, nebo si sehnat letenky a ubytování přes internetové portály, na kterých můžete najít lepší ceny,“ říká finanční poradkyně Marcela Hrubošová z Financeproradost.cz. K tomu nezapomeňte připočítat další výdaje, jako například peníze na jídlo a drobné suvenýry, které si určitě budete chtít koupit, vstupné na památky nebo cestovní připojištění. Jednoduše tak zjistíte, kolik peněz budete celkem potřebovat. „Jakmile znáte částku, vydělte ji počtem měsíců, kdy budete šetřit, a přesně tolik odkládejte z platu do obálky,“ doplňuje Marcela Hrubošová.

KROK Č. 2: Míň nakupujte
VAŘTE Z TOHO, CO DŮM DAL.
Nové oblečení každý týden, limonády, sladkosti nebo třeba kino… Sice to bude trochu bolet, ale zkuste popřemýšlet, na čem všem byste mohla ušetřit. Snažte se například do odjezdu jeden týden v měsíci vařit jen surovin, které máte doma v ledničce a ve spíži. Nejenže se vám podaří uspořit několik stovek, ale navíc možná přijdete na neotřelý recept.

KROK Č. 3: Najděte si brigádu
PRÁCE PRO RADOST Z LÉTA.Pokud máte na šetření málo času, snažte si přivydělat během jednorázových nebo víkendových brigád,“ doporučuje Jiří Kubík z Partners.cz. Můžete někomu pohlídat dítě, posekat zahradu nebo uklidit v domácnosti. Stačí, když se poptáte v sousedství nebo zveřejníte svoji nabídku na některém z portálů. 

KROK Č. 4: Snažte se šetřit.
BAVTE SE ZADARMO.
Platíte si každý měsíc členství ve fitku, kam ale vůbec nechodíte? Zrušte ho. Telefonovat a posílat zprávy můžete zadarmo přes aplikace Messenger nebo WhatsApp. Dočasně si odpusťte posezení v drahé restauraci, obědy do práce si připravujte den předem doma do krabičky a sledujte slevové akce v obchodech. Proč byste měla za značkové kafe platit o stovku víc, když ho můžete pořídit levněji?

KROK Č. 5: Prodejte zbytečnosti
BAZARY JSOU STUDNICE.
Napadlo vás někdy, kolik máte doma pěkných a zachovalých věcí, které už nevyužijete? Kolečkové brusle, masážní přístroj nebo třeba tenisovou raketu, se kterou jste si pinkla dvakrát za život. To všechno prodejte a okamžitě tak získáte další částku. 

Kde se ubytovat
Také ubytování se dá sehnat na různých portálech výhodně. S předstihem máte velkou šanci narazit na soukromé domy nebo byty, kde najdete veškerý komfort za přijatelné ceny.

Pokud patříte mezi milovnice české krajiny, pak si můžete odpočinout, nabrat nové síly a zažít nevšední zážitky s mnohem menším rozpočtem také u nás.

Líbit se vám bude třeba v jižních Čechách, Orlických horách nebo Beskydech.

FIRST MINUTE, nebo last moment?
First minute se hodí pro ty, kteří mají přesně dané datum dovolené a konkrétní představu o tom, jak chtějí strávit zasloužené volno. Nejvíce atraktivní pobyty totiž mohou být brzy vyprodané. Když zájezd koupíte včas, můžete ušetřit až 30 % z ceny a součástí balíčku bývá možnost změnit termín nebo destinaci zdarma. Last minute seženete dva měsíce před odjezdem, ale také třeba 24 hodin předem, kdy z původní ceny zaplatíte například jen půlku. To se bude líbit hlavně dobrodruhům, kteří se rádi nechají překvapit tím, jestli pojedou do Španělska, nebo skončí v Bulharsku, a navíc si užijí trochu adrenalinu při super rychlém balení.

Zdroj: Blesk

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK