KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

26. 7. 2019

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot. Bohužel často za cenu ztrát, což se potvrdilo koncem loňského roku, kdy ceny akcií klesaly o více jak 10 procent. Dnes však pláčou a koukají, jak akcie dobývají nová maxima a nedávný pokles je pouhou historickou epizodou. Aktuální situaci na trhu komentuje ekonom Partners Martin Mašát.

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

Nejen spořitelé v dynamických akciových fondech si mnou ruce, ale také konzervativní investoři, kteří jásají na růstem cen jejich dluhopisových investic. Ty totiž vedle pravidelných úroků připisují investorům i nárůst cen při poklesu jejich výnosů. Nenechte se zmást měnovou politikou České národní banky, která sazby zvyšuje. Dluhopisy totiž reagují na vývoj ekonomiky a na podmínky kolem nás, kdežto naše centrální banka je citlivá spíše jen na kurz koruny.

Korekce spekulanty znepokojila
Výkyv cen akcií na konci roku nebyla žádná výjimečná událost, ale běžná korekce, která nastává v průměru jednou za pět let. Spouštěčem nebyla jakási přicházející krize nebo změna paradigmatu, ale sešlo se najednou více drobných faktorů, které spustily realizaci zisků. Bohužel, vliv měli také dlouhodobí předpovídači krize, kterých máme i v Česku dost.

Pokles cen akcií překvapil mnoho spekulantů či rádoby dynamických investorů, kteří náhle zjistili, že jejich rizikový apetit není na takový pokles připraven a akcie začali hromadně prodávat. Výsledkem byla vesměs ztráta a zkažené Vánoce.

... a dala šanci dlouhodobým investorům levně nakoupit
Když se prodeje uklidnily, přišli opět dlouhodobí investoři a levně si dokoupili. I Trump se postupně, s blížící se volební kampaní, umírnil a jeho obchodní válka s Čínou, Evropou a Marťany se stává spíše jen jakousi zákopovou válkou s občasnými přestřelkami. Ani Brexit zatím není tak horký.

Optimismus do žil vlily investorům v prvním pololetí navíc i centrální banky, které cítí, že hlavní světové ekonomiky pomalu zpomalují z vrcholu hospodářského cyklu a slíbily snížení sazeb, aby zpomalení k normálu proběhlo bez problémů.

… a nyní počítat zisky
Není divu, že akcie vyrazily od ledna směrem nahoru a ztráty minulého roku rychle vymazaly, nyní ceny akcií dobývají nových maximálních hodnot. Téměř každý investor v akciových podílových fondech by měl nyní být nad hodnotou z října před propadem.

Jen letos se zisky akciových podílových či penzijních fondů pohybují kolem 15 % a v případě některých úžeji zaměřených fondů i kolem 20 %. Pomaleji rostou jen akcie ve střední Evropě a v nerozvinutých zemích.

Také konzervativní investoři jásají
Díky obratu v chování centrálních bank, a tedy s výhledem na začátek snižování sazeb v USA a posunu záporných sazeb do ještě zápornějších (sic!) v Evropě, se posunuly výše ceny dluhopisů. U 9 evropských zemí dokonce 10leté dluhopisy nesou záporný výnos a investoři za nákup dluhopisu platí úroky dlužícím státům!

Spokojeni mohou být tedy i konzervativní investoři, protože výnosy dluhopisů klesaly a ceny rostly i u českých státních dluhopisů. České dluhopisové fondy mají proto výkonnost za prvních šest měsíců mezi 3 až 4 %, což je na konzervativní investice více než slušné, a dokonce lepší než inflace, která se pohybuje kolem 3 %.

Opravdu není nikdo, kdo by si na výkonnost podílových fondů mohl letos stěžovat, tedy až na „roztřesené ruce“ a analytiky, kteří z loňského propadu cen akcií usoudili, že penzijní systém je neefektivní nebo že začíná krize a hroutí se svět.

Exkluzivní první pololetí se nebude opakovat
Co dál? Ceny akcií za prvních šest měsíců dohnaly ztrátu, a tak nelze očekávat, že se dál poženou podobnou rychlostí nahoru. Nicméně, budou i nadále těžit z umírnění rétoriky prezidenta Trumpa, který zahájil svoji prezidentskou kampaň a potřebuje nyní udržet ekonomiku v růstu. Nejvíce na jeho krocích vydělávají americké lokální firmy. V nevýhodě jsou například evropské automobilky či čínské firmy, na které dopadají cla nebo dokonce sankce (viz Huawei).

Dluhopisy velmi pravděpodobně ještě neskončily se svým růstem, protože pokles výnosů bude asi pokračovat, a to díky snížení sazeb v USA a EMU, které pravděpodobně přijde v průběhu července. Je pak na správcích konzervativních portfolií, aby se s nižšími výnosy dokázali poradit a vydělat na růstu cen či poklesu rizikových přirážek.

Do rukou jim hraje nevypočitatelná Česká národní banka, která mění pravidelně svůj přístup k měnové politice. Aktuálně, navzdory obecnému poklesu sazeb a uvolnění měnových politik, českou ekonomiku dusí zpřísněním měnových podmínek. Dluhopisy s centrální bankou už dávno tuto hru nehrají, ale vyšší základní sazba je výhodou pro ultrakonzervativní fondy, které mohou 2% úroky využít ve prospěch klientů. Když k tomu přidáme diverzifikaci, lepší daňový režim a denní likviditu, těžko najde retailový klient lepší cíl pro své investice.

Zdroj: iDNES.cz

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK