Češi mají v podílových fondech přes půl bilionu korun. Po loňském propadu majetek opět roste

21. 8. 2019

Výše majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl za prvních šest měsíců letošního roku o více než 11 procent. Ke konci června v nich měli 526,3 miliardy korun. Ukazují to data české Asociace pro kapitálový trh (AKAT).

Češi mají v podílových fondech přes půl bilionu korun. Po loňském propadu majetek opět roste

Nárůst za první pololetí je částečně vysvětlitelný narovnáním po vývoji z konce loňského roku. „Tehdejší propad akciových trhů hodně investorů vystrašil. Přítok nových peněz se tak začátkem roku hodně utlumil, ale akcie pak zase začaly růst a to vedlo i k návratu investorů,“ vysvětluje Martin Mašát z Partners.

Nárůst majetku v podílových fondech byl patrný zejména v prvním čtvrtletí. „Po minulém kvartálu, kdy se po recesi prudce projevil nárůst majetku téměř u všech druhů fondů, pokračuje růst již mírnějším tempem i ve druhém čtvrtletí,“ řekl ČTK předseda AKAT Martin Řezáč.

V období od dubna do června zaznamenaly nárůst všechny druhy fondů, nejsilněji však rostly ty, které za peníze investorů nakupují dluhopisy. Nejvíce peněz však mají Češi v takzvaných smíšených fondech, které investují do akcií, dluhopisů, ale i dalších typů majetku. Koncem června na ně vycházela více než třetina veškerého majetku, který měli Češi v podílových fondech. Dluhopisové a akciové fondy v oblíbenosti stojí hned za nimi.

Růst celkové hodnoty majetku ve fondech ovlivňuje jednak množství peněz, které Češi do fondů vkládají, jednak jejich zhodnocení. Asociace však tyto dva vlivy rozděluje jen u výsledků za celý rok.

Samotné zhodnocení investic za letošní první pololetí ukazuje například Index českého investora, který sestavují společnost Swiss Life Select a agentura Thomson Reuters. Podle něj vydělali čeští investoři v investicích do fondů za první pololetí roku 7,1 procenta. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu. Zatímco u akciových fondů šlo o růst průměrně 12,1 procenta, dluhopisové fondy zhodnotily majetek v průměru o 3,2 procenta. To je však jen kousek nad inflací, jejíž meziroční hodnoty se od začátku roku blíží třem procentům.

Pokud by se růst za první pololetí podařilo do konce roku udržet, i tak by to byl oproti loňsku dobrý výsledek. Výnosy dluhopisových fondů loni podle údajů AKAT o 3,1 procenta klesly, u akciových fondů byl pokles dokonce 10,9 procenta.

Letošní slibný vývoj může podobně jako loni ještě zhatit konec roku. Vedle brexitu, obchodní války a zpomalení Německa trhy může ovlivnit i případné snižování sazeb centrálních bank.

Zdroj: Hospodářské noviny

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK