KOMENTÁŘ: Pijte rum, zbude vám víc peněz na brambory

30. 9. 2019

Inflace je údajně na třech procentech. Abychom si další rok mohli koupit to samé, měl by nám zaměstnavatel právě tyto tři procenta přidat. Ďábel je však zakopaný v detailu. Například pijani rumu se mají líp než konzumenti brambor, kteří se musí uskrovnit a přežít s poloviční hromadou brambor, píše v komentáři analytik společnosti Partners Martin Mašát.

KOMENTÁŘ: Pijte rum, zbude vám víc peněz na brambory

Inflace nebo růst ceny spotřebního koše průměrného občana je vlastně volitelný koncept, kde si můžete průběžně měnit váhu zboží, občas něco přidat či ubrat, takže výsledná čísla spolu vlastně ani nesouvisí. Snad jen, že je počítá Český statistický úřad a počítá je dlouho.

Konzumenti jablek a rumu si mohou dát více „do nosu“
Abychom získali průměrnou inflaci, musí některé ceny růst a jiné padat. Na vývoj ceny si za poslední rok (červenec 2018–červenec 2019) určitě nestěžují spotřebitelé jablek (-35 %) nebo pijáci rumu (-12 %).

Když k tomu přidáme pivo (-3 %), víno (-5 %), vejce (-19 %), čočku (-4 %) a mouku (-1 %), tak si spotřebitelé výše uvedených komodit mohou užívat mnohem radostnější a opulentnější život než před rokem.

Také cena másla meziročně klesla o 16 %. Statistici spočítali, že průměrná cena 1 kg másla dosahovala na konci letošního července 180 Kč, kdežto v loňském roce to bylo 214 Kč.

Ruce pryč od brambor, chleba a cibule
Ovšem brambory nebo cibule se stávají luxusním statkem. Nárůst jejich ceny na více než dvojnásobek není málo. A s ohledem na skutečnost, že patří v Čechách mezi nejhojněji používané potraviny, bude jejich vliv na peněženku a vnímání inflace nejsilnější. Podobně nás může rozladit vývoj cen okurek (+40 %), banánů (+20 %), mléka (+ 6 %), chleba či párků (obojí +8 %).

Není koš jako koš
Někdo nepije rum, jiný nejí brambory, proto ani jejich subjektivní inflace není stejná. Lze jednoznačně vysledovat, že inflace studenta je odlišná od inflace důchodce. Jeden bude více hudrat nad pohybem cen párků s kečupem, druhý u cen léků.

Je vlastně strašně jednoduché ovlivnit inflaci. Kdybych chtěl mít inflaci 0 %, tak za loňský rok navýším váhy rumu, vajec a másla. Pokud budu potřebovat inflaci zvýšit, tak zas stačí jejich váhy snížit a popřejeme „průměrnému“ statistickému Čechovi více brambor.

Proto berte čísla o inflaci s velkou rezervou. Pohyby od 0 % do 4 % neznamenají krizi ani recesi, ale pouze průměr zkreslených hodnot. Lze zde prostě a jednoduše parafrázovat přísloví, že výpočet inflace je jen vyjádření nejistých dat s přesností na setinu procenta.

Zdroj: iDNES.cz 

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK