Jak se stát rentiérem? Investice do akcií s pravidelnou dividendou lákají stále více investorů

7. 10. 2019

V prostředí nízkých úrokových sazeb a nízkých výnosů z vkladů u bank vzrostla v posledních letech popularita firemních dluhopisů. Jednou z cest, jak zhodnotit volné peníze, jsou investice do akcií podniků, jež pravidelně vyplácejí dividendy. Buď přímo nákupem cenných papírů na burze, nebo prostřednictvím podílových fondů. „Snem mnoha Čechů je stát se rentiérem," podotýká v této souvislosti Lubomír Vystavěl, investiční ředitel v NN Investment Partners.

Jak se stát rentiérem? Investice do akcií s pravidelnou dividendou lákají stále více investorů

Zástupce ředitele pro obchod v investiční společnosti Amundi Petr Šimčák potvrzuje, že pravidelný příjem je výhodou dividendového investování: „Zejména v prostředí nízkých úroků jsou dividendy z akcií poměrně atraktivní."

A portfolio manažer Fio banky David Brzek poukazuje na historické statistiky. „Potvrzují, že kurzy dividendových akcií kolísají méně než u titulů, jež dividendy nevyplácejí," čte z nich a připomíná, že v porovnání s „nedividendovými" cennými papíry dosahují investice do takových akcií v delším období vyššího zhodnocení.

Pravidelně vyplácí dividendy obvykle zavedenější podniky. Lze je nalézt v síťových odvětvích (například energetika), mezi maloobchodními řetězci nebo v odvětvích náročných na kapitál, kde panuje nižší míra konkurence.

Zajímavé dividendy, přesněji atraktivní dividendový výnos, leckdy vyplácí i finanční instituce. Proto investoři často vyhledávají i banky obchodované na pražské burze. „Takové firmy mívají často silný a pravidelný přítok hotovosti a například díky nižšímu potenciálu pro další rozvoj mohou proudící peníze vyplácet akcionářům," vysvětluje Martin Mašát, portfolio manažer investiční společnosti Partners.

Přímo, nebo přes fondy
Jednou z možností, jak si vytvořit portfolio složené z firem, které pravidelně vyplácejí podíly ze zisku, je přímý nákup akcií. Ať už na pražské burze, či na jiných trzích, například v západní Evropě či ve Spojených státech.

To je spíše cesta pro zkušené investory a také pro ty, kteří mají dostatek peněz i času, aby si firmy dostatečně prověřili a vybrali ty s dobrou kondicí. U některých se dá odhadnout potenciál vyplácet akcionářům dividendy i v budoucnu.

Druhou možností je vložit peníze do podílového fondu zaměřeného na dividendové společnosti. V nabídce je má většina investičních společností působících na českém trhu. Umožňují investice již od nižších částek. „Přes fond investor získá profesionálně sestavené portfolio akcií několika desítek firem," podotýká Šimčák.

Pozor na dobré zdanění
Další výhodou investování přes fondy je, že jsou schopny dobře vyřídit daňové záležitosti výplaty dividend. To se laickému investorovi zvlášť hodí, když jde o akcie do podniků ve více zemích. „Například ve Francii můžete přijít až o třetinu dividendy, případně musíte pravidelně podepisovat složité formuláře proti dvojímu zdanění," upozorňuje Mašát.

To, že se fond zaměřuje na dividendové firmy, však ještě neznamená, že sám podílníkům vyplácí podíl ze zisku. Vzhledem k patnáctiprocentnímu zdanění dividend v Česku je daňově výhodnější peníze reinvestovat. To za podílníka dělá automaticky portfolio manažer.

„Reinvestovanou dividendu si můžete po třech letech vybrat ve formě zpětného odkupu podílových listů," říká Šimčák z Amundi, a upozorňuje tak na skutečnost, že kapitálový zisk po třech letech držby cenného papíru dani nepodléhá.

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK