Nejhorší propad od finanční krize

11. 3. 2020

Je to už dávno, co jsem viděl takový výprodej,“ prohlašuje tokijský obchodník s cennými papíry Cutomu Soma. Pamatuje hodně, zažil černé pondělí v roce 1987 i finanční krizi před dvanácti lety.

Nejhorší propad od finanční krize

„Je to skoro, jako kdyby všichni byli hypnotizováni, ceny jdou dolů a sešup nedokáže nikdo zastavit,“ řekl veterán agentuře Bloomberg.

Už několik týdnů panuje na trzích nervozita kvůli dopadům koronaviru. Ovšem to, co včera zažily trhy, bylo úplně nové. Saúdská Arábie totiž spustila obchodní válku o ropu a její cena vzápětí klesla zhruba o třicet procent.

Panika zachvátila všechny – od Tokia přes Londýn až po New York. Výprodejům vévodily akcie ropných firem, ale strach se přelil i jinam. Pražská burza přišla včera o více než pět procent a od začátku ledna její index PX ztratil už téměř 19 procent. To vymazalo všechny výnosy za poslední tři roky. K večeru to vypadalo, že se panika zmenšila.

„Nejistota ale zůstává obrovská a snadno se stane živnou půdou pro další výprodeje,“ říká analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Razantní pokles cen ropy ale na druhou stranu představuje dobrou zprávu pro domácí řidiče. V následujících týdnech by měly výrazně poklesnout ceny benzinu a nafty u čerpacích stanic.

Současná situace svědčí také zlatu. Jeho cena se včera vyhoupla nad 1 700 dolarů za troyskou unci, je nejdražší od konce roku 2012. A také bezpečným měnám, jako je švýcarský frank či japonský jen, či americkým dluhopisům.

Nyní záleží na tom, jak se zachovají světoví lídři a centrální banky. Tedy zda trhy a ekonomiku sužovanou dopady koronaviru podpoří konkrétními kroky. Pokud s ničím nepřijdou, nelze podle analytiků vyloučit další pokles akcií. Podle některých odborníků už však mají trhy to nejhorší za sebou a přichází čas navyšovat pozice.

„V souvislosti s koronavirem přišly pozitivní zprávy z Asie, hlásí nejnižší denní přírůstky nakažených. Domníváme se, že opatření přijatá evropskými regiony v kombinaci s postupným oteplením povedou v následujících týdnech k pozitivnímu vývoji,“ říká Ondřej Koňák, portfolio manažer Partners investiční společnosti.

Zdroj: Mladá fronta DNES

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK