Srovnání spořicích účtů. Vaše úspory těžce válcuje inflace

1. 8. 2018

Přečtěte si, které spořicí účty vám dnes nejlépe zhodnotí sto tisíc a jeden milion korun. Radostné čtení to ale nebude.

Srovnání spořicích účtů. Vaše úspory těžce válcuje inflace

Na trhu spořicích účtů panuje okurková sezóna. Banky ani kampeličky se k zásadnějším změnám v sazebnících neodhodlaly. Pořadí v čele žebříčku nejlíp úročených spořicích účtů zůstává prakticky beze změny. „Pokračuje trend z předchozího období. Záložny u spořicích účtů sazby postupně snižují, hlavně kvůli vysokému základu z minula. Některé malé banky pak mají tendenci sazby spořicích účtů nepatrně zvyšovat. Většina velkých i malých bank ale úroky nemění vůbec,“ popisuje dění v posledním čtvrtletí šéfredaktor portálu Finparáda.cz Zdeněk Bubák.

Nenažraná inflace
V prvních měsících letošního roku to vypadalo, že by inflace mohla ve srovnání s rokem 2017, kdy se pohybovala v průměru kolem 2,5 procenta, polevit. Neklesla ale, v červnu dokonce poskočila na 2,6 procenta. To znamená jediné – vaše úspory v bankách ztrácejí na hodnotě. Žádný ze spořicích účtů, včetně těch s bonusovými sazbami, nedosáhne ani poloviny inflace.

ČNB: sazby vzhůru!
Na konci června se Česká národní banka rozhodla – pro někoho možná překvapivě – pro další zvyšování úrokových sazeb. Od loňského dubna šlo už o čtvrté zvyšování základní dvoutýdenní repo sazby, která se postupně vyšplhala až na jedno procento. „Modely české centrální banky se v poslední době takřka úplně zhroutily. Inflace je výrazně výš než ČNB prognózovala a kurz koruny k euru zase podstatně slabší. To je důvod, proč náhle šest členů bankovní rady změnilo názor a hlasovalo pro zvýšení sazeb,“ říká portfolio manažer Partners investiční společnosti Martin Mašát a dodává, že pokud bude koruna dál oslabovat, může další zvyšování sazeb přijít ještě během léta.

Jenže na výši úroků spořicích produktů se aktivita ČNB nijak nepromítla. Jejich úrokové sazby se základní sazbou centrální banky nenechaly vytáhnout nahoru ani trochu. A pokud vůbec půjdou nahoru, tak jen velmi pozvolně. „Po loňských intervencích je v bankách stále dost peněz, takže nepotřebují žádné dodatečné vklady. Do zvyšování úrokových sazeb u spořicích účtů je tak nic nežene. Narozdíl od úvěrů, zvláště těch hypotečních, kde k růstu sazeb určitě dojde,“ dodává Martin Mašát. Jeho slova potvrzují samy banky, které už se nechaly slyšet, že hypotéky již brzy zdraží.

Nejlepší spořicí účty
Pro produktové srovnání jsme vybrali úložky sto tisíc a jeden milion korun. Po dobu ročního spoření se nebude ze spořicího účtu vybírat ani na něj nově ukládat, takže budeme moci sledovat, jak se za rok vložená částka rozroste. Z žebříčku jsme vyřadili všechny spořicí účty, které svůj úrok podmiňují podmínkami typu minimální obrat na účtu, útrata platebními kartami nebo nutnost zřízení běžného účtu, který je zpoplatněný. Mimo hru zůstaly i spořicí účty s časově omezeným akčním zhodnocením a „spořicí účty“ s výpovědní lhůtou. Stejně tak spořicí účty kampeliček, kde by klienti museli skládat vysoký členský vklad, který nepodléhá pojištění vkladů.

Kdo vám nejlíp zhodnotí sto tisíc
O první pozici se v našem srovnání spořicích účtů se vkladem 100 tisíc korun stejně jako minule dělí dvě nejnovější banky na našem trhu. Obě nabízejí zhodnocení 0,6 procenta, což po roce spoření znamená zisk 511 korun.

Hello bank! připíše na účtu Hello spoření slibovanou úrokovou sazbu bez jakékoli podmínky. U Banky Creditas a jejího produktu Spořicí účet s bonusem už musíte počítat s tím, že na úrok 0,6 procenta budete mít nárok jen v případě, že v průběhu kalendářního čtvrtletí ze spořicího účtu neprovedete žádný výběr. Pokud podmínku nedodržíte, klesne vám sazba o jednu desetinu procenta.

Na druhém místě je Sberbank s produktem FÉR spoření PLUS, na kterém vám stotisícový vklad po roce spoření díky sazbě 0,53 procenta může narůst o 451 korun.

Bronzová ING bank na spořicím účtu ING Konto nabízí úrok 0,5 procenta, který by váš stotisícový vklad měl po roce zhodnotit o 426 korun.

Kdo vám nejlíp zhodnotí milion
U milionové úložky se pořadí v čele našeho žebříčku od posledního srovnání nezměnilo. Nejvýhodnější je tedy stále spořicí účet u Banky Creditas, která vám za rok zhodnotí vklad o 5111 korun. Stejně jako v případě stotisícového vkladu ale musíte počítat s tím, že zvýhodněná sazba 0,6 procenta platí jen na čtvrtletí, kdy z účtu nevybíráte peníze. V opačném případě je sazba o desetinu nižší.

Stříbrná je v našem „milionovém“ srovnání Sberbank. Díky produktu FÉR spoření PLUS byste měli při ročním spoření dosáhnout na zhodnocení 2720 korun.

Expobank získává bronzovou medaili. Milionový vklad vám tato finanční instituce zhodnotí úrokem 0,3 procenta, což po roce spoření znamená 2552 korun k dobru.

Zdroj: Peníze.cz

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK