OČIMA EXPERTŮ: CO S DESETI MILIONY?

22. 8. 2018

Přistálo vám na účtu pohádkové dědictví od zapomenuté tety z Argentiny nebo tučná výhra v loterii? Naši experti vám poradí, jak s penězi naložit.

OČIMA EXPERTŮ: CO S DESETI MILIONY?

Deset melounů. Pro někoho nedosažitelný balík peněz. Pro jiné jen část firemního obratu. Nad tím, jak tuhle sumu smysluplně utratit, nebo snad dokonce ještě rozmnožit, by ale jistě pečlivě zadumali ti i ti.

Často se říká, že základem – a svým způsobem i jistotou – by měla být investice do vlastní střechy nad hlavou. Kdo před lety šikovně nakoupil byt v atraktivní lokalitě, může dnes počítat se zhodnocením v desítkách možná i stovkách procent. Ale jak za pár roků pořídí ti, co nakoupili nemovitost teprve teď? Odborníci nemají úplně jasno, jakým směrem se bude dál realitní trh vyvíjet. Jisté je jen to, že půjčky na bydlení budou mnohem méně dostupné.

Někoho zase lákají alternativní investice – ať už se ale rozhodnete vložit peníze do nablýskaných veteránů, uměleckých děl, archivního vína nebo zlata, nezapomeňte se poradit s odborníky. Investice na vlastní pěst totiž v téhle oblasti trhu většinou pořádně bolí. Samostatnou kapitolou jsou pak kryptoměny. Kdyby si člověk v létě 2016 nakoupil bitcoiny za sto tisíc, měl by dnes milion. Pokud byste ale nakupovali za stejnou částku před loňskými Vánocemi, zbylo by vám sotva čtyřicet tisíc. Tak si vyberte…

A jak by s deseti miliony korun, které by jim odkázala zapomenutá tetička z Argentiny, naložili investoři, ekonomové, podnikatelé a jeden umělec?

Jakub Lohniský
zakladatel Le Premier

Paradoxně to není lehká otázka. Někomu, kdo žije v drsnějších lokalitách nebo nemůže stoprocentně pracovat třeba kvůli zdravotním problémům, to může znít jako rouhání. Ale já upřímně nevím. Není to málo, ale není to moc. Nicméně určitě bych vzal půl milionu a jednoduše bych je utratil. Za cestování, za nové hodinky, půjčil bych (tedy vlastně daroval) pár lidem, kteří jsou v opravdové nouzi. Život není jen o byznyse, o investicích a šetření. Rakev nemá kapsy. Půl milionu bych dal na nějaký charitativní projekt. Část bych uložil dceři na horší časy, dejme tomu milion, a zbytek bych vrazil do Le Premier. Něco jako čistou investici, což by nás zase rychleji posunulo dopředu, část jako případnou půjčku na provozní financování s nějakým úrokem. Mohli bychom si dovolit trochu víc zaexperimentovat s produkty v nových kolekcích. Kdyby je zákazníci nepřijali, tolik by mě propálené peníze nebolely. A jak to vše udělat daňově a právně co nejlépe bych nechal na právnících, protože i na 10 milionech se dá vyšetřit třeba ještě na jedny Omegy.

Jaroslav Šura
investor

Výnos není bez rizika. Obvykle platí trojúhelník výnos, riziko, likvidita. Investor si musí vybrat, co preferuje, nelze mít všechno. Já si vybral akcie, tedy vyšší výnos, vysoká likvidita, ale také vyšší riziko. Dědic či výherce velkého balíku peněz neudělá chybu investicí do českých blue chips akcií. Zejména akcie společností ČEZ, Moneta, možná i Komerční banka a Tabák. Vysoké dividendy těchto emitentů, výrazně převyšující průměrný plat, by ulehčily ekonomické bytí. Šťastný výherce by takto mohl investovat 90 procent z balíku spadnuvšího z nebe, zbývajících 10 procent by mohl dát do spotřeby, na svého koníčka, cestování, dárky, prostě udělat si radost.

Aleš Michl
poradce ministryně financí, spolumajitel fondu Quant

Řešení se nabízí: Peníze radši ihned vrátit, protože daňová správa nebude na pohádku o deseti mega od zapomenuté tety v Jižní Americe slyšet…

Petr Borkovec
spolumajitel a předseda představenstva Partners

Podnikal bych s nimi a investoval je stejně jako jakýkoliv jiný můj finanční příjem. Protože základní finanční portfolio už mám, tak by část šla do standardních, ale dynamických a dlouhodobých finančních investic a část spíš do podnikatelských investic. Z finančních investic bych aktuálně zvolil dividendové akcie nebo spíše náš Partners Dividend Selection fond pro větší dosah a diverzifikaci a pro jednoduchost bez starostí. Další část prostředků bych investoval spíš podnikatelsky do dluhových papírů rizikových firem, které ale velmi dobře znám. Pro mě typicky fintechový startup Twisto a e-commerce startup rohlik.cz. Znám majitele, jeho tým, ekonomiku byznysu i projekt, a umím si tak vyhodnotit celkové riziko a porovnat ho s poměrně slušným výnosem 5 až 9 procent ročně.  A pokud by byla možnost, tak bych investoval do výkupu akcií v Partners Financial Services nebo získání většího podílu právě v rohlik.cz.

Lubo Smid
spoluzakladatel a COO STRV

Deset milionů korun není dnes úplně závratná částka na to, aby musel člověk dlouho přemýšlet, jak s penězi naložit. Z pohledu osobních financí je odpověď tedy jednoduchá: v mém konkrétním případě by to byla investice do nemovitosti. Abych byl konkrétní, jednalo by se o byt v Karlíně, kde máme v rámci STRV zázemí.

S STRV si naopak užíváme investice do velmi rizikových technologických projektů, ať již vlastních, které děláme v rámci STRV Labs, nebo těch, na kterých se podílíme s ostatními partnery. V případě osobních investic se snažím firemní přístupy vyvažovat více konzervativními způsoby investování, a to jsou právě nemovitosti. Pro zábavu držím i menší investici v kryptoměnách.

Více názorů na: Finmag

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK