OČIMA EXPERTŮ: MÁ V ČESKU BUDOUCNOST INVESTOVÁNÍ DO PŮJČEK?

13. 9. 2018

Dokážou na českém trhu uspět peer to peer platformy, které při půjčování peněz vynechávají banky?

OČIMA EXPERTŮ: MÁ V ČESKU BUDOUCNOST INVESTOVÁNÍ DO PŮJČEK?

Můžete půjčit Magdě na karavan, mladým kuchařkám z Ambiente na nové bistro, výrobci sportovního oblečení Alea na nákup nových technologií do výroby nebo třeba Leo Expressu na vlaky. A inkasovat za odměnu úrok. S investičními možnostmi se na českých P2P (peer to peer) a P2B (peer to business) platformách v poslední době roztrhl pytel. Ať už si na nich lidé půjčují mezi sebou, nebo svěřují s vidinou atraktivního zhodnocení peníze firmám na jejich projekty, pointa alternativního úvěrování je vždy stejná – vynechat z půjčování banky, které by prý peníze půjčily dráž, pokud vůbec. Všechno lze navíc vyřídit online.

Myšlenka je to jistě pěkná a příklady ze zahraničí dokazují, že podobné úvěrové platformy můžou obstojně fungovat. Platí to ale i pro Česko, co když náš trh není na tenhle byznys dostatečně velký? A mají drobní investoři odvahu zkoušet i něco jiného než tradiční finanční instrumenty?

Jak se na budoucnost P2P a P2B půjček v Česku dívají ekonomové, analytici, podnikatelé, investoři a provozovatelé investičních platforem? Má tenhle byznys v Česku budoucnost? Není náš trh příliš malý? A podaří se přesvědčit konzervativní Čechy, aby tento druh investování vyzkoušeli?

Aleš Michl
poradce ministryně financí, spoluzakladatel investičního fondu Quant
Každý nový finanční obor si musí projít obdobím úspěchů a pádů. Trh určitě poroste, prostor tady je. Postupně se pročistí a získá větší důvěryhodnost. Ta je totiž pro drobné investory naprosto zásadní. Pokud se podaří P2P a P2B platformám získat auru seriózního investování a nebudou mít stejnou pověst jako virtuální kryptoměny nebo banky v devadesátých letech, budou mít vyhráno. 

Michal Šmída
zakladatel a CEO Twisto
Výsledky Zonky nebo Fundliftu ukazují, že místo na trhu je. Tyto služby vyplňují mezeru, kde banky díky svým striktním pravidlům zamítají i dobré klienty. Také dodávají lidský přístup – banky jsou dnes velmi strohé, komunikují tím samým jazykem se všemi klienty a pořád sázejí na pobočkovou síť. To ale neoslovuje mladší generace s mobilem v ruce. Myslím, že tyto služby mohou koexistovat s bankami a postupně jim ujídat z koláče.

Česko je sice malý trh, ale otevřenost k inovacím tu je velmi dobrá. Dnes je oblast fintech/P2P stále ve své „bublině“. Stejně jako my ve Twistu, musí tyto platformy přemýšlet, jak se dostat do povědomí. Oproti etablovaným finančním institucím máme stále minimální rozpočty na to, abychom mohli oslovit masy.

Plné prosazení těchto služeb ale ještě potrvá. Česká spořitelna je na trhu přes 190 let, český fintech začal před pěti lety. Finanční svět jednoduše není jako třeba aplikace Pokémon Go, do které se za noc registrují miliony uživatelů.

Radek Musil
CEO Fundlift
Půjčky tohoto typu mají v Česku obrovský potenciál. Platformy, které se tímto způsobem financování zabývají z hlediska P2B, často necílí jen na startupy, ale i na malé a střední podniky, kterých je u nás značné množství. Subjektů, které touto cestou můžou poptávat financování, je tedy dostatek.

Češi nejsou tak konzervativní, aby se o peer to peer oblast nezajímali – soudě podle fungování prvních platforem, zájem investorů tady je. Problém je, že o této možnosti financování stále ví jen marginální procento populace. Jakmile se víc lidí dozví o úspěších kampaní na těchto platformách a uvědomí si, že z investorského pohledu je na nich možné získat zajímavý výnos, budou se zapojovat. Věřím, že trh poroste.

Petr Borkovec
spolumajitel a předseda představenstva Partners
O půjčovacích platformách v Česku by se dalo říct: špatná doba, špatné místo. Týká se to především P2B, kde investoři půjčují firmám, ale problémům čelí i klasické P2P půjčky mezi lidmi. První problém je ve „velikosti“ trhu a v nutných nákladech – na technologie i marketing. Nemyslím, že někomu se podaří vybudovat P2P platformu pouze pro Česko s marží, která bude zajímavá pro provozovatele, zákazníka, který si půjčuje, i zákazníka, který investuje.

S tím souvisí druhý základní problém – produkt. Prvním produktem P2P je nabídka úvěru. Příběh je, že musí být za lepší cenu než v bance. To při stávajících úrokových sazbách a především při stávajícím objemu úvěrového trhu a tvrdé konkurenci mezi bankami, které potřebují udat stovky miliard levných peněz, není jednoduché. Proto to několik P2P platforem zkouší u rizikových zákazníků, kde by banky nepůjčily nebo draze. Ani tato strategie nepřinesla výsledky, a především objem. I největší česká P2P platforma Zonky je i přes obrovské marketingové výdaje a seniorní tým objemově maličká.

Druhý produkt je pro investory. Těch by naopak dneska bylo dostatek. Ale na to není potřeba P2P. PPF/Home credit nebo jiní institucionální investoři rádi dodají peníze na rozumné úvěry sami. Shrnuto: spread mezi cenou peněz pro investory a cenou peněz, za které půjčují banky, je příliš malý a tento malý spread není vyřešen dostatečným objemem vzhledem k malému a konkurenčnímu trhu. A tak se tam platformy nemohou vejít se svými náklady.

A pak je tu regulace zprostředkování půjček a investic. P2P se jí snaží vyhýbat, a dokud je to malý trh, tak se těmto platformám daří fungovat na hraně, ale to dlouhodobě neuspěje. A regulace investic a úvěrů patří k nejtvrdší.

Pavel Novák
generální ředitel Zonky
Jak P2P, tedy spotřebitelské financování, tak P2B financování firem určitě budoucnost má. Za prvé je to něco, co tu vždycky bylo, jen neexistovala technologie, která by pomohla růstu. Lidé si přece vždycky půjčovali mezi sebou – třeba moje máma, když otevírala krámek s potravinami, šla si půjčit na zboží k rodině. A to je právě peer to peer financováni. Technologie to jenom zjednodušují, otevírají půjčování i lidem, kteří se navzájem neznají. Zároveň za ně řeší bariéry, jako je řízení rizika, když vám člověk nebude splácet, nebo smluvní vztahy mezi tím, kdo půjčuje a kdo si půjčuje.

Vzhledem k tomu, že celá myšlenka fintechu a P2P je postavena na technologiích, velikost trhu není nijak limitující. Takže ani Česko není příliš malé. Češi už mají o P2P zájem dnes, důkazem je raketový růst Zonky. Aby segment mohl růst i nadále, je nutné, abychom si zvykli, že vzít si půjčku nebo investovat na internetu je normální a bezpečné. To je stále největší bariéra, daří se nám ji ale postupně odstraňovat.

Více názorů na: Finmag.cz

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK