Majetek v podílových fondech v pololetí stoupl o 4,5 miliardy Kč

27. 8. 2018

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl v pololetí o 4,5 miliardy na 488 miliard korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Celkem 82 procent objemu majetku v těchto fondech drží fyzické osoby, 18 procent právnické osoby.

Majetek v podílových fondech v pololetí stoupl o 4,5 miliardy Kč

„Investiční apetit mezi lidmi zůstává vysoký navzdory nižší stabilitě na finančních trzích. Češi mnohem více než v minulosti slyší na možnost stát se spolumajitelem velkým úspěšných firem prostřednictvím podílového fondu. V kurzu jsou tak poslední dobou akciové fondy, které jsou investorům přibližovány skrze příběhy jednotlivých firem," uvedl člen výkonného výboru AKAT Pavel Hoffman.

Nárůst majetku zaznamenaly nemovitostní, smíšené, akciové fondy a také fondy fondů a fondy peněžního trhu. Naopak pokles zaznamenaly dluhopisové a strukturované fondy.

Nejvíce peněz je ve smíšených fondech (196,2 miliardy Kč) a akciových fondech (105,1 miliardy Kč). Hodnota majetku v dluhopisových fondech činila 104,8 miliardy korun.

„V souladu s vývojem trhů je pokles majetku v dluhopisových fondech, za kterým je nejen špatná výkonnost způsobená zvyšováním sazeb ze strany ČNB, ale také dlouhodobější stagnace trhů a další očekávaný pokles cen dluhopisů, což odrazuje potenciální investory," řekl ČTK analytik Partners Martin Mašát.

Nárůst majetku ve smíšených a akciových fondech jde podle něj z velké části na vrub aktuálně populárních investičních příběhů jako Facebook, Apple, Amazon a další, které lákají nové investory, což následně zvyšuje ceny akcií příslušných firem. Nárůst u peněžních fondů je překvapivý, protože tato strategie je dlouhodobě pod tlakem. Ani několikanásobné zvýšení sazeb na 1,25 procenta ještě není dostatečné, aby peněžní fondy dohnaly aspoň inflaci, která se je kolem 2,5 procenta. Spíše jde o jednorázový výkyv, dodal.

Průměrný český fondový investor za první pololetí skončil podle Indexu českého investora (CII750), který průběžně sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu, ve ztrátě 0,89 procenta. Důvodem je hlavně pokles akciových trhů. Za posledních pět let je však průměrný investor v zisku 16,37 procenta.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů podílových fondů v Česku patří skupina České spořitelny s majetkem klientů 132 miliard Kč, skupina ČSOB se 110,2 miliardy Kč, skupina Komerční banky s 58,1 miliardy korun, skupina Conseq s 37,8 miliardy korun a skupina Amundi se 27,3 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK

2

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK