Chudá penze: Češi mají na důchod naspořeno 60 tisíc. Desetkrát méně než průměr EU

25. 9. 2018

Obyvatelé Česka mají v průměru naspořeno na penzi zhruba 63 tisíc korun. V Evropě jde o hluboký podprůměr, přesto je to víc, než si našetřili Slováci, Poláci, Maďaři nebo Řekové. Naopak nejvíc mají na stáří odloženo Nizozemci – skoro dva a půl milionu korun.

Chudá penze: Češi mají na důchod naspořeno 60 tisíc. Desetkrát méně než průměr EU

Třebaže v Česku prudce rostou mzdy, na stáří lidé příliš nemyslí a úspory na penzi zůstávají v tuzemsku v evropském srovnání velmi nízké. Podle výpočtů poradenské společnosti Partners má každý Čech v průměru na penzi uspořeno jen 63 514 korun. To by vystačilo k přežití jen pár měsíců. Kdybychom vzali celou domácnost, je to v průměru 2,5násobek, tedy 158 tisíc korun.

S mírou úspor na stáří tak Češi patří v Evropě k těm podprůměrným a ve srovnání se západní Evropou je průměrný český důchodový polštář zanedbatelný. V Nizozemsku, které má na hlavu nejvíc úspor, připadá na jednoho obyvatele 2,4 milionu korun, tedy osmatřicetinásobek úspor průměrného Čecha.

Hodně naspořeno mají i Dánové, Britové či Švédové. Hůř než Češi jsou na tom sousedé ze střední Evropy: Poláci, Maďaři a Slováci. Pořadí pak uzavírají Rumuni a Bulhaři. Deset let hospodářského propadu ale zdevastovalo i úspory Řeků, kteří mají našetřeno jen něco přes 29 tisíc korun na osobu.

V Česku je skoro 4,5 milionu lidí, kteří mají penzijní spoření nebo připojištění. „Obecně je vývoj na penzijních produktech dobrý, lidé si každý rok spoří více zhruba o stokorunu,“ říká spolumajitel finančně poradenské firmy Partners Petr Borkovec.

Průměrná měsíční částka je však jen zhruba 700 korun, k níž dostávají lidé příspěvek od státu. Aby se spoření vyplatilo a lidé v důchodu si mohli nechat vyplácet aspoň několik tisícovek měsíčně, měli by si spořit minimálně tři tisíce korun za měsíc.

A to tím spíše, že výnosy z penzijních fondů jsou mizivé. Kvůli regulaci nemohou ve „starém“ typu fondů prodělat, což znamená, že fondy investují velmi konzervativně a klientův výnos podle toho vypadá. V současnosti, kdy inflace přesahuje dvě procenta, jsou výnosy v zásadě záporné. Celkově leží na penzijním spoření přes 400 miliard korun.

Zdroj: Euro.cz

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK