Příspěvek na penzi se líbí

3. 10. 2018

Příspěvky zaměstnavatele na penzijní spoření jsou v současné době nejpopulárnějším a pro zaměstnance nejvýhodnějším firemním benefitem z jakýchkoli nabízených finančních produktů.

Příspěvek na penzi se líbí

Posílení atraktivity zaměstnavatele, zvýšení motivace a loajality zaměstnanců, stále rostoucí zájem o sociální odpovědnost firem a výhody od státu pro firmu i zaměstnance. To jsou hlavní důvody, proč zaměstnavatelé svým lidem pomáhají spořit na důchod.

Nejběžnější a nejoblíbenější formou jsou příspěvky zaměstnavatele na penzijní (při)pojištění zaměstnanců. Podle studie PayWell od poradenské společnosti PwC tento benefit nabízí 68 % zaměstnavatelů. „Ke konci roku 2017 využívalo příspěvek více než 1,4 milionu zaměstnanců. Průměrná výše příspěvku na doplňkové penzijní spoření je téměř 900 Kč měsíčně,“ uvádí Lukáš Škopek, manažer firemních benefitů ve společnosti Partners.

Například v ČSOB využívá podle mluvčí Michaely Průchové tento firemní benefit 80 procentům zaměstnanců. Firma Hella Autotechnik Nova tak přispívá skoro 60 procent lidí. Spoření je přitom výhodné jak pro firmu, tak pro její pracovníky. Z hlediska firmy jde o daňově a nákladově výhodnou formu odměňování a stabilizace zaměstnanců. „V případě zaměstnavatele jde o 34procentní osvobození od odvodů na sociální a zdravotní pojištění proti přímému zvýšení mzdy. A zaměstnanec dostane o 11 procent víc, než kdyby mu zaměstnavatel o stejnou částku navýšil plat,“ vysvětluje Pavel Racocha, šéf KB Penzijní společnosti. Pro toto osvobození platí od roku 2017 limit 50 tisíc korun na jednoho zaměstnance a rok (tento limit je ovšem společný pro penzijní spoření a životní pojištění).

Státní příspěvek dělá 90 až 230 Kč měsíčně, tedy až 2 760 Kč za rok. Člověk ale musí spořit minimálně tři stovky, aby na něj dosáhl. Jeho maximální výše dosáhnete při úložce alespoň tisíc korun měsíčně. Od daní si spoření můžete odečíst, pokud platíte cokoli nad 1 000 Kč za měsíc.

Pokud jde o optimální částku z pohledu maximalizace státní podpory, nejvýhodnější je podle Racochy měsíční úložka 3 000 Kč. Tehdy naplno využijete státní příspěvek a zároveň můžete uplatnit maximální daňový odpočet 24 tisíc Kč za rok (tedy výsledná daň se vám sníží o 3 600 Kč). „Pokud k tomu účastník získá ještě příspěvek zaměstnavatele, jedná se o nejvýhodnější dlouhodobé spoření investičního charakteru,“ míní ředitel KB Penzijní společnosti.

A nemusíte oproti jiným způsobům přípravy na penzi sami řešit například zdanění výnosů. „Pokud si na důchod občan spoří sám formou investic do cenných papírů, tak je z daňového pohledu výhodnější držet pořízené cenné papíry alespoň tři roky, neboť po uplynutí této lhůty je zisk z prodeje cenného papíru osvobozen od daně,“ konstatuje Tomáš Hunal, daňový odborník z PwC.

Můžete si přitom vybrat, kam budete spořit. „Dle zákona nesmí zaměstnavatelé ovlivňovat zaměstnance při výběru penzijního fondu. Není tedy možné, aby firma přispívala, ale pouze do určitého zvoleného fondu, resp. penzijní společnosti,“ zdůrazňuje Škopek. Podle Racochy firma nesmí ani přijmout úplatu, odměnu nebo nepeněžitou výhodu v souvislosti s poskytováním příspěvku zaměstnavatele na penzijní spoření, například od finančního poradce.

Zaměstnavatel ale určuje výši svého příspěvku, a to v interním předpisu nebo kolektivní smlouvě.

Zdroj: Mladá fronta DNES

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK