Do jakých akcií či akciových fondů investovat

15. 10. 2018

Analytiků a investičních stratégů jsme se zeptali, kam v současnosti umístit na finančním trhu volné peníze v případě, že máme desetiletý investiční horizont.

Do jakých akcií či akciových fondů investovat

Aleš Prandstetter
investiční stratég ČSOB Asset Managementu

Pilířem mého dlouhodobého portfolia je vždy teritoriálně i oborově diverzifikovaný akciový fond nebo skupina fondů. Toto pravidlo by měl ctít každý investor, neboť jeho dodržení přinese očekávaný výnos právě v delším horizontu. Menší část portfolia investuji do sektorů, které jsou živeny dlouhodobějšími trendy. Konkrétně jde o zdravotnictví, biotechnologie, informační technologie a komunikační služby.

Tomáš Turna
analytik společnosti Colosseum

V současné době dávají největší smysl defenzivní investice. Příkladem je ETF fond USMV (iShares Edge MSCI Min Vol USA), který v portfoliu drží akcie amerických blue-chips firem z proticyklických sektorů jako pojišťovnictví, zdravotnictví či potravinářství. Fond využívá algoritmů pro snížení kolísání hodnoty portfolia. Na atraktivní portfolio tak dosáhne i běžný investor při minimálních nákladech.

Tomáš Pfeiler
portfolio manažer společnosti Cyrrus

Z dlouhodobého hlediska vnímáme jako perspektivní blue-chip akcie z emerging markets, zejména pak z Asie. Ty se nyní nachází na atraktivních úrovních – index rozvíjejících se asijských ekonomik se obchoduje pod dvanáctinásobkem ceny akcií ku zisku. Věříme, že v dlouhodobém horizontu převládne pozitivní efekt dohánění vyspělých ekonomik a aktuální problémy v delším období odezní.

Martin Mašát
portfolio manažer investiční společnosti Partners

Správným přístupem je nákup celého indexu akcií (kvůli diverzifikaci), regionálně bych pak doporučil USA. Důvodem je to, že USA jsou stále největší akciový trh, a pokud Amerika kýchne, celý svět dostane chřipku! Dalšími kladnými body jsou flexibilita americké měnové a hospodářské politiky či třeba podpora inovací a výzkumu, kde lze hledat v budoucnu hlavní přidanou hodnotu a případné zisky.

Boris Tomčiak
investiční stratég společnosti Finlord

Je vhodné, aby se investoři drželi širokých akciových indexů v USA a západní Evropě a burzovně obchodovaných fondů (ETF). Výhodou jsou pak velmi nízké náklady, které se pohybují pod 0,3 % ročně. U nezkušených investorů jsou pak vhodné i české podílové fondy, kde jsou poplatky mnohem vyšší, na úrovni 1,5 % ročně. I u nich by se měly držet investice do širokého portfolia akcií v USA a západní Evropě.

Štěpán Křeček
hlavní ekonom společnosti BH Securities

V současné fázi hospodářského cyklu jsou zajímavé americké růstové tituly, které navyšují své tržby a zisky. Jedná se především o akcie velkých technologických firem. V Evropě a České republice jsou zajímavé akciové tituly, které vyplácí rostoucí dividendové výnosy. Jedná se hlavně o energetické společnosti, které těží z rostoucích cen na komoditních trzích.

Zdroj: Hospodářské noviny

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK