Komentář analytika Martina Mašáta: Kam investovat a která aktiva ztrácí?

29. 10. 2018

Rad od investičních expertů je tolik, že by to denně stačilo na novou knihu. Proč si na vizionáře nezahrát také? Zkusím vypíchnout aktiva, která stojí za pozornost ať už díky neefektivnímu ocenění, nebo zcela jasnému trendu vývoje ceny. Těšte se na korunu, nemovitosti, bitcoin, Teslu a FAANG.

Komentář analytika Martina Mašáta: Kam investovat a která aktiva ztrácí?

Českou korunu čeká hvězdný rok
Koruna má za sebou smutné období. Nejdřív její hodnotu bez milosti srazila Česká národní banka a teď ji zase investoři berou jako jednu z malých lokálních měn typu argentinské peso, turecká lira či venezuelský bolívar. Problémy těchto nerozvinutých zemí bohužel stahují dolů i korunu. A to si koruna nezaslouží. Vždyť se podívejte na raketový růst ekonomiky, nezaměstnanost či zájem ČNB o silnější korunu. Příští rok proto očekávám posílení až o 5 %.

Propad cen nemovitostí nehrozí
Máme za sebou 2 roky extrémního nárůstu cen nemovitostí, kde zvýšení cen o 50 % či 80 % nebyl problém. Je to bublina a klesnou ceny na přijatelnou úroveň? Pravděpodobně ne. Lokality typu Prahy či Brna jsou sice extrémně drahé, jenže kdo chce bydlet, nemá jiné vyhnutí než si byt koupit či pronajmout. A byty prostě nejsou. Pár nových projektů sice může na nějakou dobu zbrzdit nárůst cen, ale 10% pokles cen jako v roce 2008 nečekejte.

Technologické akcie budou vládnout dál
Kdo by neznal Facebook, Apple, Amazon, Netflix nebo Alphabet, resp. Google. Cena jejich akcií se v letech zmnohonásobila. Nejsou tedy už moc drahé? Vzhledem k tomu, že si tyto firmy vytvořily každá svůj vlastní trh, kde je monopolem, a navíc kladou důraz na další inovace, mohou držet marže vysoké i nadále. Jedinou větší hrozbou je regulatorní zásah. Snad neusnou na vavřínech jako například Nokia.

Ikonická Tesla s potenciálem gigantického krachu
Věřte, nevěřte, ale Tesla je inovativní automobilka, která nemá v porovnání se zažitými automobilkami šanci. To, že se pustila do výroby elektrických aut jako „první“, neznamená, že ostatní na to nejsou připravení. Jen jim prostě „benzíňáky“ vydělávají víc. Raketový růst cen akcií Tesly způsobila především krásná pohádka, kterou světu prodal charizmatický Elon Musk. Ale jen z příběhu se žít nedá. Tesla každý měsíc spaluje miliardy korun bez dostatečných příjmů a většina velkých investorů Teslu bere jako jasného kandidáta na krach.

Neekologický bitcoin 
Debaty o tom, zda bitcoin měna je či není, jsou jen teoretické hrátky. Pár nadšenců s ním zkouší platit, ale na globální použití to nebude. Kdo by totiž chtěl mít v peněžence něco, co může mít za pár okamžiků poloviční hodnotu či dokonce nulovou. Zajímavé je, že samotná výroba bitcoinů je strašně drahá a samozřejmě neekologická. Současná hodnota bitcoinu je na úrovni výrobní ceny. Abychom se nedostali do situace, kdy na výrobu jednoho bitcoinu budete muset zaplatit dva. Bitcoin bude do budoucna spíše hračka pro pár příznivců a způsob „neregulovaného“ přesunu peněz.

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK