Kupujte akcie, půjdou nahoru

14. 11. 2018

Evropské a americké burzy předminulý týden zasáhl velký propad akcií kvůli obavám z růstu úrokových sazeb v USA. Nejvíce na své ceně ztrácely cenné papíry velkých technologických firem. Třeba Index Composite sestavovaný newyorskou burzou Nasdaq, na níž se obchoduje Facebook či Google, se propadl o 10 procent. I když se nyní zdá, že se takové propady podařilo zastavit, řada zvláště začínajících investorů může mít z vkládání peněz do akcií a akciových fondů obavy. Podle analytika investiční společnosti Partners Martina Mašáta ale nejsou namístě.

Kupujte akcie, půjdou nahoru

HN: Považujete investování do akcií technologických firem za riskantní vzhledem k tomu, že jejich ceny tento měsíc klesají?

Tyto společnosti za poslední dva nebo tři roky zvyšovaly svou hodnotu až dvojnásobně. Důvod, proč jejich akcie nyní padají, se dá proto vysvětlit tím, že je trhy už považují za předražené. Jedná se tedy o jakousi technickou korekci, což ale vůbec neznamená, že by cena jejich akcií měla klesat i nadále. Firmy, jako jsou Apple či Alphabet (vlastník Googlu, pozn. red.), drží na svých trzích v podstatě monopol, takže mají zaručené zisky a s tím i tržní hodnotu. Nemyslím si proto, že by jejich akcie měly v dlouhodobém horizontu ztrácet na atraktivitě, spíše naopak.

HN: Výhled je však stále negativní vzhledem k očekávání ze zvýšení amerických úrokových sazeb.

Na to už trhy zmiňovaným oslabováním reagovaly. V očekávání zvýšení sazeb se například zvýšily výnosy amerických vládních dluhopisů. U akcií bývá průměrný výnos asi osm až 10 procent. Řada investorů ale v říjnu raději než do nich investovala právě do desetiletých amerických dluhopisů, které jsou bezpečnější a u nichž výnos vzrostl z jednoho až na tři procenta.

Kromě reakce na zvyšování sazeb a růstu výnosů dluhopisů se však za poslední měsíc na světových trzích nic zásadního nezměnilo, žádné další negativní faktory tu nejsou. Čili akcie, které jsou dnes levnější, by měly naopak začít posilovat a je výhodné začít je opět nakupovat.

HN: Do akcií drobní investoři vkládají peníze především přes podílové fondy, jež za ně nakupují a prodávají mix akcií a dluhopisů. Roste mezi Čechy o podílové fondy v čase zájem? A pokud ano, tak proč?

Myslím si, že ano. Negativní nálada vzešlá z kuponové privatizace, kdy byly některé fondy vytunelované, mizí. Lidé vidí, že fondy jsou regulované a peníze jim nikam nemizí. Na druhou stranu si ale řada těch méně poučených neuvědomuje, že když mají zainvestováno třeba na pět let, tak je krátkodobý pokles nijak zásadně nepoškodí.

HN: Někteří investoři své peníze vkládají do konkrétních akciových titulů, tedy bez pomoci fondů. Jak rizikový takový přístup je?

Na úvod bych asi zmínil, že je výhodnější nejprve investovat přes fond, aby si člověk investování nejdřív osahal. Až pak bych se pouštěl do vlastních přímých investic. Člověk by měl ale mít na paměti, že si musí každou firmu, do níž chce své peníze vložit, nejprve dobře prostudovat a nevkládat do ní všechny své investiční prostředky, aby mu nehrozilo, že o ně pak rázem při nějakém propadu přijde.

HN: Jaké akciové tituly jsou z vašeho pohledu dlouhodobě stabilní a doporučil byste je takovýmto investorům?

Stabilnější firmy jsou ty, které dlouhodobě shromažďují velké množství volné hotovosti. Ta je může v případě nějaké krize držet nad vodou. Zmínil bych tak třeba technologické firmy Apple a Microsoft nebo karetní společnosti Mastercard a Visa.

Zdroj: Hospodářské noviny

2

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK