Radek naletěl půjčce zdarma. Zlákal ho Láďa Hruška

13. 3. 2018

Společnost Zaplo.cz slibuje lidem první půjčku bez jakýchkoli poplatků. Kdo si ale rozhodne vzít půjčku druhou, toho čeká horentní úrok 279,8 procenta a RPSN astronomické výše 1141,2 procenta. Společnost ke zlákání klientů využívá známou televizní tvář Ládi Hrušky. Zaplo však není jediná společnost, která si počítá tak vysoké úroky.

Radek naletěl půjčce zdarma. Zlákal ho Láďa Hruška

Že se druhá a další půjčka od Zapla může hodně prodražit, teď už ví Radek Kido (24). Potřeboval peníze, a tak využil mikropůjčku. „Zaplu dlužím zhruba 20 tisíc korun. Je tam vysoký úrok a strašně to roste. Původně jsem si půjčoval 10 tisíc,“ uvedl pro Blesk Zprávy.

„Částka se v podstatě zdvojnásobila za čtyři měsíce. Přišel jsem o zaměstnání a oni nedokážou pochopit, že tím pádem nemám peníze. Teď jsem začal pracovat a až začne chodit výplata, tak to budu moci začít splácet. Pořád to ale bude narůstat,“ poznamenal muž.

Se společností se snažil domluvit, to ale nepomohlo, podobně jako prosby o případný rozklad splátek. Úroky nabíhají dál. Radek 15. března čeká výplatu, ze které pošle maximum peněz na umoření dluhu. Na půjčku, která je napoprvé bez poplatku, přišel díky reklamě s Láďou Hruškou.

Blesk Zprávy konfrontovaly s příběhem Radka společnost Zaplo Finance s.r.o. Zástupce firmy si jeho půjčku dohledal a podrobnou odpověď připravuje, jeho slova každopádně zpochybnil. Co přesně „nesedí“, ale Zaplo zatím neuvedlo.

Zaplo ale není jediné, které půjčuje na vysoký úrok. RPSN bývá mnohdy uvedená někde na kraji a malým písmem. MoneyNow také slibuje mikropůjčky, RPSN u nich dělá 2333,95 procenta. Tedy ještě víc, než kolik si účtuje Zaplo.cz. Podle webu okfin.cz má ještě více nevýhodné podmínky společnost CreditKasa, která půjčuje s RPSN 30341 procent.

Odborníci: Zavání to lichvou, ale zákon na výši poplatku nemyslí
Podobně vysoké úroky hodnotí odborníci jako lichvu, klasické půjčky mají dnes totiž RPSN kolem 10 procent ročně a může to být i méně. Podle finančního poradce je půjčka od společnosti jako Zaplo krokem do dluhové spirály.

„První půjčka je zdarma, další už za peníze. RPSN je pak trošku větší. Spoléhají na to, že to ti lidé nesplatí dle dohodnutého termínu. Což se nízkopříjmovým lidem děje a nemají moc cest, jak z toho ven,“ uvedl pro Blesk Zprávy finanční poradce Jaroslav Gall.

Přistoupení na takové podmínky odborník hodnotí jako velký risk. Při porušení podmínek klientem prý začnou narůstat úroky z prodlení astronomickou rychlostí. Podle Galla takové společností hřeší na tom, že se lidé s nízkými příjmy nebudou podobným vykukům bránit právně.

Podle advokátní kanceláře Mališ Nevrkla Legal by měl Radek šanci se bránit proti výši úroku u soudu. Třísetprocentní RPSN už je podle právníků za hranou.

Zdroj: Blesk.cz

 

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK