Kam míří sazby hypoték? Pořád nahoru!

1. 6. 2018

To není dobré, úvěry zdražují, banky víc prověřují... Ale má to i své plusy a jde si poradit. Jak si vzít hypotéku bezpečně vysvětluje Josef Uchytil, finanční poradce Partners.

Jak se nespálit a na co dát pozor
Hypotéka maximálně 90 % LTV. V současné době vám již žádná banka nepůjčí na celou hodnotu nemovitosti, takzvanou 100procentní hypotéku již poskytovat nesmí. Ba co víc, podle nynějších pravidel si musíte k žádosti o hypotéku připravit minimálně 10 procent hodnoty nemovitosti ze svého. Pokud však chcete dosáhnout na lepší úrokovou sazbu, počítejte s tím, že je třeba mít našetřeno alespoň 20 procent, tedy pětinu ceny bytu či domu. A ještě navíc k tomu musí nyní kupující zaplatit i čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. Takže suma sumárum, ani ta nejlepší hypotéka není bez úspor možná. Chcete-li si tedy pořídit byt za dva miliony korun, budete si muset ze svého připravit skoro půl milionu.

Úroková sazba není to nejdůležitější. Pokud uvažujete o hypotéce, svěřte se ideálně do rukou profíka. On za vás porovná nabídky všech bank a vybere pro vás tu nejvýhodnější. "A vůbec to nemusí být nejnižší sazba. U hypotéky totiž záleží na více parametrech. Je důležité znát také výši splátky, celkovou výši úvěru a dobu splatnosti," připomíná Josef Uchytil a dodává, že bezpečnější bývá zvolit úvěr s delší splatností a tím pádem nižší splátkou. Pak můžete více šetřit, navyšovat rezervu, a pokud bude dostatečně vysoká, můžete pak hypotéku splácet rychleji. Každý rok lze totiž provést mimořádnou splátku bez sankcí až do výše 25 % úvěru.

Nevydejte se ze všech peněz. Pokud to vaše finanční situace dovolí, je vhodnější si vzít vyšší úvěr a zachovat si vlastní rezervy. Peníze se vám pak budou hodit pro případy nečekaných událostí, jako je třeba ztráta práce, nemoc či jiné nenadálé výdaje. Dostatečná rezerva vás před problémy se splácením také zachrání v případě, že plánujete dítě a na čas odpadne jeden příjem

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK