Téměř milionu lidí hrozí, že přijdou o státní podporu na penzijní spoření. Důvodem jsou vládní změny
31. 1. 2024
Téměř milionu lidí, kteří si spoří v penzijních fondech, hrozí, že od července zcela přijdou o státní příspěvek. Důvodem jsou změny ve vyplácení této podpory. Zatímco nyní získávají dotaci všichni, kdo si spoří nejméně tři sta korun, od července musí posílat do fondů nejméně pětistovku. Penzijní společnosti už zahájily kampaň, která klienty o těchto dopadech informuje.
Nyní si podle údajů Asociace penzijních společností posílá částku mezi 300 a 499 korunami zhruba 900 tisíc lidí z celkem 4,3 milionu účastníků penzijního spoření. Pokud by si příspěvek nezvýšili, nedostanou od července od státu ani korunu.
Na druhou stranu stát zvýší maximální výši podpory až na 340 korun místo současných 230 korun. Aby ji střadatel získal, bude si muset sám ukládat 1700 korun. V současnosti stačí na získání nejvyšší podpory od státu ve výši 230 korun posílat do penzijních fondů rovnou tisícovku. Stát tak bude přispívat nižším podílem vzhledem k výši příspěvku střadatele.
Zásah bude přitom obrovský. „Dvacet procent klientů Allianz penzijní společnosti, kteří dnes pobírají státní příspěvek na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, si bude muset od 1. července částku účastníka navýšit, aby měli na státní podporu nárok i po tomto datu,“ uvádí Marie Petrovová, mluvčí skupiny Allianz.
Podobný dopad odhadují i další peněžní domy. U KB Penzijní společnosti se jedná o 97 tisíc klientů, přičemž jejich celkový počet je 475 tisíc. „Když si lidé nenavýší své příspěvky v penzijku, tak 25,6 procenta klientů, kteří si dnes posílají minimum pro státní příspěvek, přijde úplně o státní podporu,“ říká ředitel skupiny Partners Petr Borkovec. „Pro její zachování by si tito klienti Partners museli začít posílat celkem o 456 milionů korun více,“ dodává. Skupina Partners má 220 tisíc klientů s penzijními smlouvami. Za celý trh budou muset střadatelé poslat ročně do penzijních společností miliardy korun navíc, aby na státní příspěvek dosáhli.
Dalším klientům penzijních společností se pak podpora sníží. U Partners jde podle Borkovce téměř o 41 procent klientů. Aby si zachovali podporu, kterou mají v současnosti, museli by si navýšit příspěvky téměř o 1,4 miliardy korun. Snížení peněz od státu pak hrozí třetině klientů Allianz. „Těch, kteří si v současné době spoří na důchod v částce 300 až 1000 korun měsíčně, je celkem 366 tisíc,“ dodává mluvčí KB Penzijní společnosti Šárka Nevoralová.
Penzijní společnosti proto již klienty před ztrátou či snížením státního příspěvku varují. „O změnách je průběžně informujeme a budeme v tom v průběhu letošního roku pokračovat,“ říká Petrovová. Klienti podle ní nyní mají možnost si výši příspěvku i některé další parametry smlouvy snadno upravit v klientském portálu nebo na webových stránkách Allianz.
Podobně se vyjadřují i další bankovní domy. „Klienty proaktivně upozorňujeme již od léta na nové podmínky státní podpory, a to jak přímo v digitálním bankovnictví George, tak skrze e-maily, dopisy a také při osobních schůzkách,“ říká Filip Hrubý, mluvčí skupiny České spořitelny, kam spadá i penzijní společnost.
V současnosti je možné spořit ve fondech penzijního připojištění (takzvané transformované fondy) a ve fondech doplňkového penzijního spoření. Od letošního ledna navíc lidé mohou využít dlouhodobý investiční produkt (DIP). Na všechny typy spoření na stáří je možné využít daňové zvýhodnění. To spočívá v tom, že si od daňového základu bude možné ročně odečíst souhrnně až 48 tisíc korun, což představuje úsporu ve výši až 7200 korun (při daňové sazbě patnáct procent).
Pokud by klient chtěl spořit jen v penzijním fondu a maximálně využít státní podpory, tak by musel do poloviny roku spořit tisíc korun pro maximalizaci státního příspěvku a čtyři tisíce pro získání nejvyšší možné daňové úlevy. Od července by pak musel vkládat do fondu měsíčně 5700 korun. Na částku 1700 korun by pobíral nejvyšší možný příspěvek a čtyři tisíce by pak sloužily ke snížení daně z příjmů.
Za změnami v podpoře spoření na důchod je snaha, aby si lidé šetřili víc. Podle posledních údajů ministerstva financí lidé průměrně spoří na stáří 804 korun měsíčně. „Je rozumné a správné, aby se každý z nás nespoléhal s finančním zajištěním na stáří pouze na státní důchod. Proto navrhujeme významné zatraktivnění spořicích produktů se státní podporou, které slouží pro dlouhodobou tvorbu finančních rezerv na stáří,“ zdůvodnil změny ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Penzijní společnosti věří, že si klienti částky, které do jejich fondů posílají, navýší. „Kroky státu budou motivovat občany k tomu, aby si spořili více a využili tak všech výhod penzijka,“ věří Nevoralová. Opatrnější je Petrovová: „Očekávat, že si příspěvky zvýší všichni, je asi nereálné. Očekáváme ale, že významná část klientů na změnu v systému státní podpory zareaguje.“
Zdroj: hn.cz