Investiční poradce čekají zkoušky a poplatky
2. 1. 2018
Dnes může být investičním zprostředkovatelem téměř kdokoliv. Musí se ale zaregistrovat u České národní banky za 10 tisíc korun a složit test. Svým klientům pak může nabízet škálu investičních produktů, do nichž mohou vložit své peníze. Dosavadní praxi však změní zákon o podnikání na kapitálovém trhu, kterým se budou investiční zprostředkovatelé řídit od 3. ledna tohoto roku.

Zákon má vyhovět evropské směrnici o trzích finančních nástrojů, jež si klade za cíl sjednotit evropský finanční trh. Vedle toho je důležitým aspektem směrnice ochrana zákazníků a zpřehlednění nabídky investičních poradců.
Pro investiční poradce to znamená řadu nových povinností, mezi nimi například pojištění, ze kterého by hradili případnou škodu klienta, složení odborné zkoušky nebo placení registračních a následně udržovacích poplatků. Novela zákona navíc omezuje pravomoci investičních poradců, kteří tak nebudou moct nabízet klientům akcie nebo firemní dluhopisy bez prospektu.
Nabídka bude přehlednější
„V portfoliu zprostředkovatelů zůstanou některé cenné papíry, hypoteční zástavní listy a dluhopisy s prospektem schválené Českou národní bankou. To, že stát omezuje pravomoci investičních zprostředkovatelů, naznačuje, že nevěří jejich odbornosti natolik, aby zachoval původní rozsah investičních nástrojů, ke kterým mohou poskytovat své služby," vysvětluje právník Jan Tábořík.
Omezení nabídky usnadní zákazníkům přehled o produktech, které investiční zprostředkovatelé nabízí, myslí si mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. „Jedním z účelů aktuální regulace je zvýšení transparentnosti. Pro klienty bude nyní mnohem jednodušší porovnávat nabídky investičních zprostředkovatelů," míní Hrubý. Zákon navíc zprostředkovatelům zakazuje inkasovat od klienta peníze za pouhé zprostředkování investice. Aby zákazníci za služby zprostředkovatelů platili, je přípustné jen tehdy, mají-li nějakou přidanou hodnotu, kterou je právě poskytnutí poradenství.
„Nová směrnice tak motivuje k tomu, aby zástupci firem i soukromníci poskytovali investiční poradenství, za které pak mají zodpovědnost oni," vysvětluje investiční poradce firmy Partners Vladimír Weiss. Pokud investiční zprostředkovatel jen představí zákazníkovi možnosti a klient si vybírá produkt sám, nenese za případnou škodu zprostředkovatel zodpovědnost.
Zpřísňují se také podmínky, které musí poradci splnit, aby mohli produkty nabízet. Novinkou je tak třeba povinná odborná zkouška. „Testování budou pořádat osoby akreditované Českou národní bankou. Otázky, jež prověří znalosti investičních zprostředkovatelů a osob, pomocí kterých vykonávají svou činnost, pak připraví Česká národní banka ve spolupráci s ministerstvem financí. Za úspěšné absolvování zkoušky získají příslušné osoby certifikát," vysvětluje advokát Jan Tábořík a dodává, že investiční zprostředkovatelé mají dva roky na to, aby certifikát pro příslušné osoby zajistili. Zkoušce se vyhnou poradci, kteří již dříve složili makléřskou zkoušku.
Méně zprostředkovatelů
V současné době je u České národní banky zaregistrovaných 7056 investičních zprostředkovatelů. Zpráva ministerstva financí k novele zákona ale uvádí, že aktivních je asi jen 30 procent z nich. Nově zavedený udržovací poplatek bude zprostředkovatele stát každý rok dalších pět tisíc korun. Vybírat ho bude Česká národní banka. Investiční poradci tak budou muset kontrolovat platnost svojí registrace, aby nepřišli o oprávnění služby nabízet.
„Nový systém je samočisticí. Registraci, a tedy povolení k poskytování investičních služeb, by nově měli mít jenom ti zprostředkovatelé, kteří se této činnosti opravdu věnují profesionálně a na plný úvazek," říká Stanislav Holeš, vedoucí právního oddělení společnosti Partners.
Advokát Tábořík tvrdí, že nyní nelze odhadnout dopad zákona na počet registrovaných investičních zprostředkovatelů. „Za reálné osobně považuji, že na trhu zůstane zhruba pětina původního počtu investičních zprostředkovatelů registrovaných Českou národní bankou," domnívá se Tábořík.
Povinnost zaznamenávat a uchovávat veškerou komunikaci s klientem platí pro investiční zprostředkovatele i nadále. „Poradci musí také uvádět na výpisu z investičních účtů veškeré poplatky, jež souvisejí s prodejem investičních produktů a investičním poradenstvím, v jednom dokumentu," říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Zdroj: Hospodářské noviny