Očima expertů: Do čeho investovat v roce 2018
9. 1. 2018
Půjdou už akcie dolů? Čeká dluhopisy velký comeback? Jsou kryptoměny jen nafouknutá bublina? Osobnosti ze světa financí radí, kam se letos vyplatí zainvestovat.

Kam ty prachy zašít? Na začátku každého roku dělá spousta investorů průvan v portfoliu. Rok 2018 přitom nebude pro zhodnocování peněz tak idylický jako ten předchozí. Alespoň podle ekonomů, kteří očekávají výraznější korekci na finančních trzích. Zvláště co se týče akcií, které stále trhají rekordy. Ovšem podobná varování jsme už slyšeli před rokem…
Hodně rušno bude letos kolem kryptoměn. Bitcoin zažil před Vánocemi pád o třicet procent. Někdo jeho zaškobrtnutí využil k dalšímu nákupu, jiní v panice prodávali. Investiční kryptošílenství však zdaleka nekončí jen bitcoinem, takzvané altcoiny – alternativy k bitcoinu – přinášejí v poslední době mnohem větší zisky než jejich slavnější bratříček.
Konzervativnější investoři, kterým se při představě nákupu kryptoměn ježí vlasy hrůzou, se zřejmě vrátí k dluhopisům. Ty by měly vzhledem k rostoucím sazbám na trhu zažít comeback. Táhnout ale budou i dividendové akcie, v jejich případě se určitě vyplatí sledovat i vývoj na pražské burze.
Kde letos na finančních trzích vidí možné zisky ekonomové, investoři, analytici a portfolio manažeři? Jaké oblasti, obory, firmy a trhy bude z investičního hlediska zajímavé sledovat? A kterým věří natolik, že do nich investují vlastní peníze?
Pavel Drahotský
ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu
U tradičních investičních nástrojů, jako jsou akcie nebo dluhopisy, jsem po devíti letech nepřetržitého růstu ochotný otevírat spíše krátké pozice. Z pohledu aktivního obchodování se domnívám, že stejně tak jako v loňském roce budou fenoménem i letošního roku kryptoměny. Jejich zhodnocování v posledních letech a zároveň prudké výkyvy cen nabízejí skvělé příležitosti.
Aleš Michl
ekonom, spolumajitel investičního fondu Quant
Dřív jsem věřil, že člověk může vyzobat akcie pár firem a na ty „vsadit“. Musí mít ale kliku. Já se spálil na amerických pohřebácích Stonemor. Zakázek měli vždycky dost, fungovali skvěle, pravidelně vypláceli parádní dividendu – a pak se ukázalo, že vedení fixlovalo výsledky. To ale nemůže investor zjistit.
Dneska už proto věřím jen na investiční disciplínu. Ve fondu máme balíček pěti set největších amerických akcií. Když dál porostou, budeme je postupně se ziskem prodávat a nahrazovat konzervativním bankovním termínovaným vkladem podle doporučení algoritmu. Až akcie zase spadnou, peníze z vkladu vezmeme a začneme zase přikupovat index S&P 500. Věřím, že tímhle způsobem můžeme bez emocí porážet trh v horizontu tří a více let.
Jaroslav Šura
Investor
Akciové indexy jsou sice na vrcholu, ale to už nějaký čas každý rok. FED začíná nesměle brzdit, ale další centrální banky pokračují v kvantitativním uvolňování, a tedy nelze počítat s medvědím trhem, případná korekce může být příležitostí k doplnění zásob (zejména technologických akcií). Jako konzervativní investor mám téměř veškerý přebytečný kapitál uložený do dvou českých dividendových titulů. ČEZ má nejhorší za sebou a čekají ho světlé zítřky, plusem budiž výrazný růst silové elektřiny a emisních povolenek; Moneta s kvalitním managementem, velkým nerozděleným ziskem a superdividendovým výnosem – v únoru se dozvíme kumulovanou dividendu na tři roky dopředu a lze předpokládat, že dvouciferné číslo bude začínat dvojkou; a to tu ještě pořád zůstává příběh o velkém investorovi, který si Monetu vezme za nevěstu.
Martin Mašát
portfolio manažer Partners investiční společnosti
Amerika a Evropa dál ekonomicky rostou, nálada na akciových trzích je pozitivní, a proto by i akcie měly nadále růst. Silný loňský růst cen se ale nebude opakovat a je třeba investovat opatrněji a diverzifikovat, nesázet jen na dnes populární sektory (biotech, IT, komodity) nebo regiony jako například rozvíjející se země.
Akcie mají našlápnuto na mnohem lepší výsledek než dluhopisové trhy, kde bude nárůst výnosů nadále srážet ceny; trpět budou nejen konzervativní investoři, ale i lidé investující do transformovaných a konzervativních penzijních fondů, dluhopisových fondů či pojišťoven.
Zvedání sazeb nehrozí jen v Česku, ale také v USA. Jen eurozóna je asi zvyšovat nebude a „pouze“ ukončí kvantitativní uvolňování. Dál bude posilovat koruna, což je dáno jejím hledáním reálné hladiny po mnoha letech umělého oslabování, které rozvrátilo přirozené ekonomické procesy. Lze očekávat posílení pod hranici 25 korun za euro. Problémem, který může zahýbat s kurzem koruny, je obrovský přebytek korun vydaných během intervencí (cca 2,5 bilionu korun, což je polovina českého HDP).
Zdroj: peníze.cz