Kam investovat milion korun v časech koronaviru? Zeptali jsme se analytiků, jak využít krizi

2. 4. 2020

Burzy po celém světě v posledním měsíci odepsaly desítky procent. Měny rizikovějších zemí se propadají, cena zlata roste. Situace připomíná to, co se dělo před dvanácti lety, když svět zasáhla finanční krize. Navzdory této zdánlivé podobnosti tehdejší a dnešní krize toho příliš společného nemají. Před dvanácti lety došlo k neřízenému výbuchu a kolapsu finančního systému, tedy ekonomika byla rozvrácena zevnitř a zasažena na tom nejhorším místě. Koronavirus je naopak vnějším šokem a navíc současný útlum ekonomik je řízený. Navíc se už výrazně zlepšuje situace v Asii, kde epidemie začala. Lze proto čekat, že se situace uklidní a firmy začnou dohánět ztracený čas.

Kam investovat milion korun v časech koronaviru? Zeptali jsme se analytiků, jak využít krizi

Propady cen akcií jsou tak v současnosti příležitostí pro nákupy. Shodují se na tom všichni oslovení ekonomové a analytici a v anketě HN dávají své tipy. Centrální banky a vlády připravují gigantické záchranné plány, navíc se diskutuje o smysluplnosti plošných karantén, což všechno hraje ve prospěch akciových trhů. Ty také od pondělí rostou, například americký burzovní index Dow Jones si připsal už 11 procent. Situace se obrací i na pražské burze, kde akcie některých firem překonaly ve středu růst o deset procent.

„Investorům bych proto doporučil do akcií alokovat výraznější část portfolia, až 40 procent. Zaměřil bych se na velké a etablované podniky, které příliš nebojují s přímými dopady pandemie," odpovídá na dotaz, kam dnes investovat milion korun Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus. Na pražské burze tak může jít třeba o akcie některých bankovních domů.

Centrální banky připravují masivní kvantitativní uvolňování, budou skupovat státní dluhopisy a jejich výnosy budou proto minimální. Lze proto očekávat těžké období pro konzervativní investory. Plánované pumpování peněz do ekonomiky také povede k tlaku na růst inflace, která konzervativní investory také vždy zásadně trápí.

„Konzervativní investoři by proto měli správně vybírat dluhopisový fond (s nízkými poplatky a méně rizikovými dluhopisy) a část investic směřovat rozhodně také do akcií," říká Martin Mašát, vedoucí oddělení investic & ekonom společnosti Partners. Oslovení ekonomové zároveň upozorňují, že je třeba brát v potaz rozkolísaný kurz koruny a v případě investic v zahraničí je nutné ji brát na zřetel. Koruna je sice v současnosti slabá, po odeznění epidemie ale začne znovu posilovat a tím umazávat případné zisky v dolarech či eurech.

Investiční strategie zmiňované v anketě HN nicméně nepředstavují investiční doporučení a vždy je vhodné konkrétní investice konzultovat s odborníky. Ekonomové a analytici odpovídali na následující otázku: Světové trhy zažívají jeden z největších šoků moderní historie. Kam byste investoval/a milion korun v těchto turbulentních časech?

Tomáš Pfeiler, portfolio manažer Cyrrus
„Na pražské burze bych volil nákup některé z bank."

Vzhledem k aktuálním atraktivním cenám a událostem z posledních dní, považujeme za příhodné navýšit akciovou expozici. Centrální banky přichází s bezprecedentně rozsáhlými nákupy aktiv, vlády se pouští do gigantických fiskálních stimulů. V uplynulých dnech se začíná rovněž diskutovat o smysluplnosti plošných karantén, a zda se jako přijatelnější nejeví více adresná opatření. S ohledem na tyto faktory vnímáme rostoucí pravděpodobnost zotavení akciového trhu.

Investorům bych proto doporučil do akcií alokovat výraznější část portfolia, až 40 procent. Zaměřil bych se na velké a etablované podniky, které příliš nebojují s přímými dopady pandemie. Ideálním kandidátem je např. softwarová společnost Microsoft, případně farmaceutické firmy, které s ohledem na pandemii profitují z rostoucího zájmu o veřejné zdraví. Na pražské burze bych volil nákup některé z bank. Investice do finančních domů sice není bez rizika, nyní se však obchodují s výrazným diskontem. Na aktuálních cenách se jako zajímavě oceněné jeví i akcie ČEZ.

Další část portfolia bych vložil do investičních certifikátů s kapitálovou ochranou. Eventuálně bych zvážil nákupy korporátních dluhopisů stabilních firem. V posledních týdnech totiž došlo k nárůstu kreditních prémií a tyto papíry se tak nyní obchodují se zajímavým výnosem.

Martin Mašát, vedoucí oddělení investic & ekonom Partners
Konzervativní investoři by měli část investic směřovat rozhodně také do akcií."

Tady je odpověď jednoduchá. Pro klienty s delším horizontem (nad 4 roky) nemá smysl nic jiného než nakoupit akciové investice. Současný pokles cen akcií je dobrou příležitostí vstoupit do těchto investic. Koronavirová krize je jen dočasný fenomén a je jedno, jestli bude trvat 2 či 5 měsíců. Dlouhodobě se ekonomika opět rozjede a firmy budou dohánět, co zameškaly, jak se to stalo v minulosti stalo vždy (2. sv. v., ropné krize, finanční krize, velká deprese). Potenciální výnosy akcií se tak ještě více vzdálily tristním výnosům konzervativních aktiv.

Pro konzervativní investory nastávají těžší časy, protože státní dluhopisy jim v rámci snižování výnosů a úroků (kvantitativní uvolňování) skoupí centrální banky a korporátní dluhopisy budou v čase nejistoty mnohem rizikovější. Navíc lze očekávat, že následný rozjezd ekonomiky a miliardy natisknutých peněz začnou tlačit inflaci výše (ekonomická teorie unisono kritizuje tzv. monetizaci státního dluhu centrálními bankami, jako extrémně riskantní nástroj), což nebude pro konzervativní investory to nejlepší prostředí. Konzervativní investoři by proto měli správně vybírat dluhopisový fond (s nízkými poplatky a méně rizikovými dluhopisy) a část investic směřovat rozhodně také do akcií.

Co se týče komodit, lze si jen těžko představit, že v době snížení ekonomické aktivity a utlumování globalizace jejich cena razantně poroste. Podobně je to se zlatem, které svými výkyvy více kopíruje vývoj cen akcií, místo toho, aby se chovalo opačně. Navíc, s koncem turbulencí se pozornost některých investorů od zlata opět odkloní.

Aleš Prandstetter, předseda představenstva eFrank.cz
„Využívám příležitosti a investuji do amerických akcií."

Vzhledem k tomu, že investuji již více než dvacet let, tak jsem na trzích už něco zažil. Pohyb kurzů akcií a jiných instrumentů většinou odpovídá závažnosti problémů a nejistotě, která je s nimi spojená. Ale pokud máte investiční systém, daný jasnými pravidly, je taková událost spíše příležitostí, než hrozbou. Zkontroluji svoji finanční rezervu na spořícím účtu a v protiinflačních dluhopisech a vidím, že její objem je dokonce vyšší, než ten potřebný, což je šestinásobek měsíčních výdajů plus plánované mimořádné výdaje. Protože jsem dynamický investor a už mě jen tak něco nerozhází, beru současný stav jako příležitost, přestože následky koronaviru budou v ekonomice dramatické.

Využívám příležitosti a investuji do amerických akcií, tedy akcií firem v rámci ekonomiky, která bude i v postvirové době ta nejsilnější na světě. Ze zkušenosti vím, že lidstvo má velkou sílu se z pohrom vzpamatovat a obnovit hospodářství, a to i možná na vyšší úrovni, než tomu bylo dříve. Nemám žádné indicie, že by tomu tentokrát mělo být jinak. Investuji ale s dlouhodobým horizontem, na pěkné výnosy si totiž ještě pravděpodobně nějakou chvíli počkám.

Martin Cakl, analytik Patria Finance
„Část prostředků bych vložil do aktiv, které poskytují ochranu před případnou inflací."

V současné chvíli, kdy na trzích panuje obrovská volatalita z důvodu šíření koronaviru bych určitě nedoporučoval investovat celý milión naráz. Nicméně část prostředků bych vložil do firem, jejichž tržby nebudou příliš ovlivněny současnou situací nebo z ní můžou přímo těžit. Jsou to firmy jako například Nestlé, Danone, O2 ČR, Microsoft nebo i oblíbený Netflix.

Část prostředků bych vložil do aktiv, které poskytují ochranu před případnou inflací, která může rázem nastat v důsledku fiskálních a monetárních zásahů do ekonomik po celém světě.

V České republice jsou to například spořící dluhopisy ministerstva financí, ale nebránil bych se ani menším investicím do zlata. Minimálně půl miliónu bych pak postupně investoval zpět do trhu skrze hlavní indexy v delším časovém horizontu, řekněme na měsíční bázi po dobu alespoň jednoho roku, ne-li déle.

Zdroj: Hospodářské noviny

0

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK