I na průjem v Egyptě se lze dnes pojistit. A nejen na něj…
15. 7. 2025
Rizika a limity plnění při uzavírání cestovního pojištění je třeba nastavit i podle cílové destinace. Při cestách mimo Evropskou unii, především do exotiky, cestovatelé více myslí na infekční nemoci, v zemích EU pak více na úrazy a autonehody.

Na letní dovolenou do zahraničí se pojišťuje většina lidí. Nicméně ne každý už se pojistí tak, aby nastavení krytí rizik a pojistných limitů odpovídalo nejen jeho zdravotnímu stavu, ale i cílové destinaci a tamní zdravotní infrastruktuře. Odborníci proto před létem upozorňují, že nestačí se jenom „nějak a narychlo“ pojistit.
„Při uzavírání cestovního pojištění sehrává roli cesta i cíl dovolené stejně jako její náplň. V důsledku boomu cestování se ale posunulo vnímání exotických destinací, kdy dnes lidé nevnímají například Turecko a Egypt za exotické oblasti,“ říká finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss.
Opak je podle něj ale pravdou. Právě v těchto zemích mívají lidé velmi často zdravotní komplikace a vyhledávají kvůli nim i zdravotní pomoc. A oblíbenost těchto destinací mezi Čechy rok od roku stoupá.
„Podle Českého statistického úřadu loni Češi nejčastěji z exotických destinací vyráželi do Egypta, kam mířilo 7,7 procenta cest, což je asi 450 000,“ říká pro představu Weiss.
Podle statistických dat návštěvnost Egypta českými občany loni v meziročním srovnání vzrostla o více než pětinu. A je to právě Egypt, kde se lidé hodně potýkají s akutními problémy, jako jsou horečky, průjmy, bolesti břicha a jiné zdravotní potíže, a musejí v místě vyhledat i lékaře. Právě i na tato rizika mají podle Weisse lidé myslet při uzavírání cestovního pojištění do těchto a jim podobných regionů, aby se vyhnuli vysokým platbám či doplatkům za ošetření, případně předepsané léky. Ani ve zmiňovaném Egyptě totiž nejde o nic laciného.
Podle čerstvé statistiky KB Pojišťovna loni například plnila svému klientovi za ošetření v Egyptě po otravě jídlem, přesněji mořskými plody. Celkové výdaje se podle dat pojišťovny v tomto případě vyšplhaly na necelých 33 tisíc korun. Na bezmála 8 tisíc korun pak pojišťovnu vyšlo ošetření jejich dalšího klienta opět v Egyptě, který v moři šlápl na rybu a rozvinul se u něj otok nohy.
V EU se lidé více pojišťují na úrazy a nehody
O něco rozdílný přístup v nastavování rizik a limitů u cestovního pojištění napříč destinacemi potvrzuje i Česká asociace pojišťoven (ČAP). Obecně se lidé podle jejích zástupců na cestách mimo země EU více obávají zdravotních rizik, nemocí, než když jedou na dovolenou do některého z unijních států.
„Mimo Evropu se setkáváme s velmi různorodou úrovní zdravotnictví, proto máme obavy i z běžné návštěvy místních zdravotních zařízení. V Evropě je situace mnohem přehlednější a zvládáme překonávat jazykové bariéry, proto se obáváme spíše závažnějších nehod,“ vysvětluje Helena Kutílek Zavázalová, zástupkyně výkonného ředitele ČAP.
Její slova potvrzují výsledky nedávného šetření asociace. V něm vyšlo, že při cestách po zemích EU lidé při pojišťování rizik více myslí na úrazy než nemoc. Oproti tomu při cestách mimo EU zvyšují rozsahy krytí a pojistné limity u nemocí.
Podstatně menší pozornost pak věnují lidé vyrážející za hranice země pojištění proti ztrátě zavazadel nebo jejich krádeži či odcizení dokladů a peněz. Stejně tak méně než na pojištění proti nemoci a úrazu myslí na krytí rizika zrušení nebo zpoždění letu či dopravní nehody. A to bez ohledu na to, zda vyrážejí do zemí EU, nebo mimo ně.
„Výrazný rozdíl vidíme u obav z takzvané zkažené dovolené, tedy nepovedeného ubytování, stravy nebo programu. Tuto možnost zmiňuje 8 % dotázaných při cestách mimo Evropskou unii, zatímco v jejím rámci jen 1 %,“ říká Petr Koblížek, gestor oblasti životního pojištění ČAP.
Zahájení a ukončení pojistky na dovolenou
Podle poradce Weisse mají lidé věnovat pozornost zvlášť nastavování rozsahu rizik a limitů pro pojistné krytí v cestovním pojištění a uzavírat pojištění v předstihu. Nikoli na poslední chvíli, kdy navíc řeší i další s dovolenou spojené záležitosti a bývají pod tlakem.
„Při uzavírání cestovního pojištění je třeba ohlídat také datum zahájení a ukončení pojistky. A myslet na to, že dovolená nezačíná až ve chvíli, kdy rodina dorazí do cíle,“ upozorňuje finanční poradce.
Pojistná smlouva, respektive pojistné krytí musí být aktivní ideálně už v době odjezdu na dovolenou. I po cestě může dojít, a jak říká Weiss, i dochází, k pojistným událostem. Často k dopravní nehodě s nutností odtahu vozidla a poskytnutí náhradního vozidla a někdy i zajištění nejen neodkladné zdravotní péče. A to všechno by mělo při cestách po zemích EU i mimo ně krýt cestovní pojištění.
„Pro čtyřčlennou rodinu, dva dospělé a dvě děti, vyjde lepší varianta s krytím léčebných výloh do 25 milionu korun, včetně úrazů, pojištění zavazadel, odpovědnosti a asistence, na týden na 1000 korun,“ říká pro představu Weiss.
S pojistným limitem do 250 milionů korun pro léčebné výlohy se cena pojištění podle něj zvednu na stejnou dobu zhruba o tři sta korun. A to, že nejsou pojistné události na cestách žádnou výjimkou, potvrzuje ve svých statistikách ČAP. Loni podle jejích zástupců došlo k více než 85 tisícům pojistných událostí z cestovního pojištění. Přitom pojišťovny na nich vyplatily necelých 1,3 miliardy korun.
„Pojistnou událost řeší téměř tři pojištění ze sta. Průměrná výše škody přitom dlouhodobě roste a už v roce 2023 se blížila 15 tisícům korun,“ říká pro představu Petr Jedlička, analytik asociace.
Zdroj: idnes.cz