Po úrazech umírá 100 dětí ročně, prázdniny jsou kritické. Co řeší pojištění?

17. 7. 2018

S příchodem teplého počasí rostou počty dětských úrazů. Strmější nárůst je pak během prázdnin, kdy jsou děti aktivnější, zkoušejí různé sporty a jsou vystaveny větším pokušením. K úrazu mohou přijít i na letních táborech, nebo mohou někomu způsobit škodu, což by se mohlo ve výsledku zasáhnout do rodinného rozpočtu. Pojišťovny nabízejí různé produkty, pomocí kterých můžete svoje ratolesti pojistit.

Po úrazech umírá 100 dětí ročně, prázdniny jsou kritické. Co řeší pojištění?

„V Česku se každoročně zraní zhruba 300 tisíc dětí, trvalé následky si odnáší jedno procento z nich. Na následky úrazu v Česku ročně umírá zhruba 100 dětí,“ říká Jan Marek, tiskový mluvčí pojišťovny Generali.

Smutné statistiky stoupají samozřejmě hlavně o prázdninách, kdy se pojišťovny shodují na tom, že je o 20 až 30 procent více úrazů a to nejen u dětí, ale i u dospělých. Navíc jejich počet rok od roku roste.

Z dat českého registru dětských úrazů vyplývá, že při závažných úrazech s nutností hospitalizace je poměr chlapců a dívek při volnočasových aktivitách 60/40, s celkovou mírou úmrtnosti až trojnásobně větší u chlapců. Dvě třetiny úrazů (67 procent) se přihodí v teplých měsících od dubna do září, s maximem v prázdninových měsících. V období letních prázdnin se přihodí takřka celá čtvrtina všech úrazů (24 procent). Nejčastěji se zraní chlapci ve věku od 15 do 19 let a dívky staré od 10 do 14 let.

Nejčastěji si děti přivodí podvrtnuté kotníky, poraněné prsty horních končetin, včetně jejich zlomenin.

„Když už se dítě zraní, obvykle k tomu dochází během jeho volnočasových aktivit. Pohledem četnosti pak následují úrazy, které se odehrají v kulisách domova a pomyslné třetí místo zaujímají úrazy přímo související se sportem,“ řekla Blesk Zprávy Ivana Buriánková z České pojišťovny.

„Jde o zranění nejčastěji způsobená při jízdě na kole, kolečkových bruslích či při hraní fotbalu. V poslední době se pak stále častěji setkáváme s poraněními vzniklými při dovádění na zahradních trampolínách a v rostoucí míře se objevují také zranění způsobená při jízdě na longboardech, skateboardech apod.,“ uvedla.

„Pokud děti vyjíždí na tábor, měly by být pojištěné nejen ony, ale také organizace, které danou aktivitu nabízí. Bohužel se dneska setkáváme s tím, že některé tyto organizace pojištění nemají a to je pak problém,“ řekla Dana Míchalová ze společnosti Partners.

Pokud děti jedou na tábor do Česka, tak jim krytí poskytne základní zdravotní pojištění. V zahraničí to však stačit nemusí. Stejně tak pokud dítě vyráží na tábor, kde bude provozovat nějaké náročné sporty, nebo i vysokohorskou cyklistiku, měli byste jej připojistit právě na provozování těchto aktivit.

„Zároveň byste měli sjednat pojištění odpovědnosti. Děti jsou neopatrné a i nechtěně mohou někomu způsobit úraz nebo jinou újmu. Tato pojistka by měla krýt celou rodinu a je zahrnutá např. v rámci pojistky domácnosti,“ uvedla Míchalová.

Při sjednávání pojištění byste si měli dávat hlavně na výši pojistných limitů. Může se zdát, že půl milionu je dostačující, ale pokud se vám zraní dítě a hrozí, že bude mít dlouhodobé trvalé následky, je rozhodně lepší volit vyšší pojistný limit.

 Zdroj: blesk.cz

1

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK